Dünya 08 EKİM 2015 / 16:04

5 başlıkta Android 6.0 ve yeni cihazlar

1- Nexus'lüler beklemeyecek

Yeni Android 6.0 Marshmallow sürümü, Nexus serisi akıllı cihazlara 5 Ekim'den itibaren dağıtılmaya başlanacak. 2013 model Nexus 7, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 9 ve Android One cihazlarının tümü bu güncellemeyi alacak. Samsung, Sony ve HTC gibi büyük üreticilerin yeni sürüme geçişinin ise 2016 başını bulacağı tahmin ediliyor. Zira kendi arayüzlerini ve uygulamalarını yeni sürüme entegre etmeleri gerekiyor. Bu da tahmin edeceğiniz üzere ciddi bir yazılım süreci anlamına geliyor.

2- Marshmallow büyük bir güncelleme

Android 6.0 Marshmallow, çok çeşitli yenilikleri içerisinde barındıran büyük bir güncelleme. Bunlardan en önemlisi USB Type-C desteğinin sunuluyor olması ve aynı zamanda telefonumuzun bataryasıyla başka telefonları şarj edebiliyor olmamız. Batarya performansını artırmaya destek olacak Doze ve App Standby özellikleri de Marshmallow'u önemli kılan yenilikler arasında. Ayrıca uygulama izinleri de Apple'daki gibi uygulama çalışırken, tek tek izin isteyecek şekilde tasarlanmış. Böylece canlı duvar kağıdı indirirken kamerayı kullanmasını en başından kabul etmemiş olacağız. Android Pay ile eşleştirilmiş entegre parmak izi okuyucu desteği, Android 6.0'ın önemli özellikleri arasında.

3- Nexus 5X ve Nexus 6P

LG tarafından üretilen Nexus 5X ve Huawei tarafından üretilen Nexus 6P telefonları da Marshmallow ile beraber tanıtıldı. 5X, 5.2 inç Full HD ekran, Snapdragon 808 çipset, 2 GB RAM, 12 MP arka kamera, 5 MP ön kamera ve 2700 mAh bataryaya sahip. Nexus 5X, Google Store üzerinden 379 dolar fiyat etiketiyle satışta. Nexus 6P ise ilk metal kasaya sahip Nexus olmasıyla dikkat çekiyor. 5.7 inç 1440p AMOLED ekran, Snapdragon 810 çipset, 3 GB RAM, 12 MP arka kamera, 8 MP ön kamera ve 3450 mAh batarya içeren Nexus 6P, 499 dolarlık fiyat etiketine sahip.

4- Fiziksel hasarlara özel garanti

Bol bol yere düşürülen akıllı telefonların ekranları kolaylıkla kırılıyor. İşin kötü tarafı yere düşürüldüğünde en kolay hasar gören bileşen ekranken, aynı zamanda değişimi en masraflı parça olmasıyla da dikkat çekiyor. Google'ın Nexus Protect adını verdiği garanti programı dahilinde fiziksel hasar alan telefonlar, 2 yıllık garanti kapsamına dahil ediliyor. Üstelik tamir edilemeyecek olan cihazlar komple yenisiyle değiştiriliyor.

5- Pixel C tablet

Google'ın iPad Pro'ya cevabı olarak değerlendirebileceğimiz Pixel C, tamamen Google tarafından hazırlanan ilk tablet olma özelliğini taşıyor. Android 6.0 işletim sistemini kullanan ürün, klavye aksesuarına da sahip. Alüminyum malzeme kullanılarak hazırlanan Pixel C, 10.2 inç ekran, Nvidia Tegra X1 çipset, 3 GB RAM, USB Type-C gibi özellikleri barındırıyor. Ürünün fiyatı 499 dolarken klavye aksesuarının fiyatı ise 149 dolar.

 
ETİKETLER : 1041

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics