Dünya 14 TEMMUZ 2015 / 06:28

5 dev kara delik tespit edildi

Uzayın uzak bir bölgesinde gaz ve toz kaplı olduğu sanılan yerde Güneş’i yutabilecek büyüklükte 5 dev kara delik fark edildi.

İngiltere’deki Durham Üniversitesi Extragalactic Astronomi Merkezi’nden George Lansbury öncülüğünde gerçekleşen araştırmanın bulgularına göre, evrende benzer nitelikte milyonlarca dev kara delikler bulunabilir. Araştırma ekibi sonuçlarını, İngiltere Kraliyet Astronomi Topluluğu’nun Galler’deki ulusal astronomi toplantısında açıkladı.

NASA’nın Nükleer Spektroskopik (NuStar) uzay teleskopu tarafından ortaya çıkarılan 5 kara deliği bilim insanları ‘çok büyük ve kötü’ olarak nitelendiriyor.

Işık yaymadıkları ve doğrudan gözlemlenemeyen kara delikleri NuStar, kara delikten gelen x-ray enerjisi ile belirledi.  Diğer teleskoplar kara deliği kalın bir toz ve gaz tabakasının arkadaşında olduğu için fark edemedi. Bir kara delik ışık yayamadığı ve maddenin bir kez kara delikçe çekilmeye başlandıktan sonra o kara delikten bir daha kaçamaması nedeniyle kara deliğe adı verilmiştir.

‘Süper Kütleli Kara delik’ olarak adlandırılan bu gök cisminin kütle çekimi o kadar büyük ki, çevresindeki gazı, gezegeni, ışığı içine çekerek yutuyor. Kara deliklerin merkezlerinde ne olduğu hala bilinmiyor. Bu gizemli hiçliğe, ‘fizik kurallarının geçersiz kılındığı yer’ adı veriliyor.

NuStar, merkezindeki süper kütleli kara deliklerin hareketli olduğu düşünülen 9 farklı galaksiyi gözlemliyordu. Bunlardan 5’inde yer alan kara deliklerin sanılandan daha da aktif olduğu ortaya çıktı.

 
ETİKETLER : 1030
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN