Dünya 02 EYLÜL 2012 / 15:04

5 yılda 5 CEO

Yahoo merkez binasının döner kapısından son beş yıl içinde görevlerinden ayrılan 4 CEO dışarı çıkarken Temmuz ayında da Google’ın yüksek düzeydeki kadın yöneticisi olan Marissa Mayer beşinci CEO olarak bu kapıdan içeri girdi.
Stanford Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisi olarak yapay zekâ dalında yüksek lisans eğitimini tamamlayan ve Google’da kurulduğu günden itibaren yirminci kişi olarak işe başlayan ve bu nedenle Google’nın 20 no.lu personeli olarak tanınan Mayer Ekim ayında anne olmayı bekliyor. 37 yaşındaki Mayer aynı zamanda Fortune dergisinin gelirlerine göre sıraladığı ABD’nin en büyük 500 şirketi içindeki en yüksek pozisyonda çalışan 20 kadın yönetici arasında en genci olarak tanınıyor.
Reklam pazarındaki büyük bir payı son yıllarda Facebook ve Google’a kaptıran Yahoo’da bu olumsuz gidişata son vermek üzere beş yıllık bir süre içinde göreve getirilen ancak bekleneni veremeyen dört CEO’nun ardından şimdi gözler Mayer’e çevrilmiş oluyor. Mayer’in işe başladığı ilk gün içinde açıklanan üç aylık finansal raporda Yahoo’nun bir yıl önceki aynı döneme ait gelirlerinden bir farkı olmadığı görüldü. Yahoo’da üç aylık kazançları yükseltmek için maliyetleri azaltmanın yanı sıra yenilik ve büyüme alanlarını geliştirme çalışmalarına da şimdi Mayer’in öncelik vermesi bekleniyor.
Şimdiye dek dört eski CEO tarafından gösterilen tüm çabalara karşın Yahoo’nun ABD’deki çevrimiçi reklam payı 2008 yılında yüzde 18,4 den bu yıl yüzde 9,1’e düşerken rakipleri Facebook ve Google’ın payları sırasıyla yüzde 16,8 ve yüzde 16,5’e yükseldi. Yahoo’nun ABD’deki kullanıcılarının sayısı 170 milyona yaklaşırken küresel boyutta her ay 30 ayrı dilde Yahoo’yu ziyaret edenlerin sayısı 700 milyon dolayında.
Şimdi sosyal ağ ve mobil aletlerin son yıllardaki yükselen eğilimi karşısında Mayer’i Yahoo’nun vizyonunu yenilemesi ve kimlik krizine son vermesi gibi zor bir görev bekliyor. Yahoo yönetim kurulunun Mayer’i CEO olarak Google’dan transfer ederken gençliğini, kararlılığını deneyiminden önce değerlendirdiği anlaşılıyor.
Mayer’in Google’dan ayrılmasında kendisine ödenecek ücretin büyük bir rol oynadığı da görülüyor. Bu şirketin işlerini büyütmesi karşılığında Mayer’e ödenecek ücret paketinin içeriği yıllık maaş, şirketin performansına bağlı ikramiyeler ile beraber önümüzdeki beş yıl içinde toplam 129 milyon dolara erişiyor. Yahoo tarafından ayrıntıları açıklanan bu paketin  Silikon Vadisindeki CEO’lara ödenen ücretlerin  en büyüğü olmasa da ortalamanın üzerinde olduğu görülüyor.
Google tarafından işe alınan ilk kadın mühendis olan Mayer bu şirkette çalıştığı 11 yıl içinde web aramasının geliştirilmesine ve G-mail’e yönelik çalışmalarda en etkin rolü oynayan kişi olarak tanınıyor. Yahoo’daki CEO’luk görevinden başka yönetim kurulu üyeliğini de üstlenen Mayer aynı zamanda yüksek teknolji endüstrisinde üçüncü kadın CEO olarak Hewlett-Packard’ın CEO’su Meg Whitman’a ve IBM’in CEO’su Virginia Rometty’e katılmış oluyor.
Yahoo’nun kadın kullanıcıları tabanının yüzde 51,3 ve Google’ın ise yüzde 42,6 olduğu ABD’de teknoloji medyası ise doğum sonrası Mayer’in işlerini nasıl yürüteceği konusunu ele alırken Mayer bu durumun bir sorun yaratmayacağını, belirli bir süre içinde teknolojinin tüm olanaklarını kullanarak Yahoo’yu evinden idare edeceğini açıkladı.
ETİKETLER : Sayı:886

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics