Dünya 01 HAZİRAN 2015 / 09:23

AB Amazon’u dize getirdi

Vergi konusunda Avrupa’da sorunlar yaşayan Amazon Web Services, yeni bir vergi politikasına geçiş yaptı.

Geçtiğimiz Aralık ayından bu yana Avrupa’da başlayan yeni vergilendirme yasaları aralarında Google, Apple ve Amazon gibi çok uluslu şirketleri zor durumda bırakmıştı. Elde ettikleri gelirlerin çoğunu Lüksemburg ve İrlanda gibi düşük vergi düzenlemelerine sahip ülkelerden önemli avantajlar sağlayarak, elde ettikleri gelirin büyük bir kısmını ülkelerine taşıyorlardı. İngiltere ile başlayan süreci devam ettiren Avrupa Komisyonu, bu tarz çok uluslu şirketlerin iş yaptıklar ülkelere daha fazla veri vermesini istemiş, şirketler bu konuda yaşadıkları sıkıntıları söylemekten geri kalmamışlardı.

Görünüşe bakılırsa kazanan Avrupa Komisyonu olacak gibi görünüyor. The Wall Street Journal’da yer alan habere göre, şu ana dek Avrupa’daki tüm satış gelirini Lüksemburg üstünden yürüten Amazon, bu hafta itibarıyla Avrupa ülkelerinde ayrı ayrı satış vergisi ödemeye başlayacağını açıkladı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Amazon sözcüsü, politika değişikliğinin 1 Mayıs itibarıyla hayata geçtiğini belirtirken, Almanya, Birleşik Krallık, İspanya ve İtalya’da yeni vergi politikasının uygulamaya koyulacağı ifade edildi.

Bu yeni vergilendirme Amazon’a pahalıya mal olacak olsa da, son dönemde özellikle Avrupa Birliği sınırları içerisindeki faaliyetlerinin gözden geçirilmeye başlaması, şirketi epeyce rahatsız etmeye başlamıştı. Yeni anlaşmayla birlikte iş yaptığı ülkelere önemli miktarda vergi bırakacak olan şirket, bir yandan da Google ve Apple gibi vergi avantajından faydalanmayı seven rakipleri için de emsal oluşturacak.
ETİKETLER : 1024

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics