Dünya 23 ŞUBAT 2015 / 06:58

ABD 30 ülkeyi takip ediyor

Rusya merkezli güvenlik yazılım şirketi Kaspersky, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA), sabit disklerdeki bir casus yazılım aracılığıyla 30 ülkedeki kullanıcıların bilgisayarlarından bilgi topladığını öne sürdü. Buna göre, Western Digital, Seagate, Toshiba gibi şirketlerin ürettiği sabit disklere, üretim aşamasında casus yazılımlar yüklendi. Bu yazılım yardımıyla 30 kadar ülkedeki kullanıcıların bilgisayarlarına sızmayı başaran NSA, bu kullanıcıların tüm verilerine ulaştı.

Kaspersky tarafından yapılan açıklamada, bahsi geçen yazılıma sahip sabit disklerin aralarında İran, Rusya, Çin ve Afganistan gibi ülkelerdeki bilgisayarlarda yer aldığı belirtilirken, şirket bu bilgisayarlardaki casus programın bilgi akış trafiğini de anlık olarak izlediğini açıkladı.

NSA tarafı ise konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınırken, Western Digital ve Seagate böyle bir yazılımın varlığından habersiz olduklarını duyurdular.
ETİKETLER : 1010

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN