Dünya 16 ŞUBAT 2015 / 07:34

ABD siber saldırılara karşı özel birim kuruyor

Son dönemde yaşanan Sony Pictures ve JP Morgan siber saldırıları, ABD hükümetini harekete geçirmişe benziyor. Hükümet, “Siber Tehdit İstihbarat Entegrasyon Merkezi” adındaki yeni bir oluşumlar özellikle Beyaz Saray’daki siber güvenliği en üst seviyeye taşımayı hedefliyor.

CIA, FBI ve NSA gibi kuruluşlarla ülkedeki ve ülke dışındaki istihbarat faaliyetlerini yöneten ve siber güveliği sağlayan Amerika Birleşik Devletleri, bu kuruluşları pek fazla yeterli görmüyor olacak ki, Siber Tehdit İstihbarat Entegrasyon Merkezi (CTIIC) adındaki yeni bir yapılanma ile dijital saldırılara karşı aldığı önlemi artırmak istiyor.

Kısa bir süre içerisinde resmiyet kazanarak faaliyet göstermeye başlayacak CTIIC, öncelikli olarak ABD’yi dijital saldırılardan koruyacak. Son dönemde Kuzey Kore ve Çin ile siber saldırılar konusunda itilaf yaşayan ve özellikle Sony Pictures’ın başına gelenlerden ders çıkaran ABD hükümeti, yeni kurumla birlikte olası tehditleri en az seviyeye indirmeyi planlıyor.

Beyaz Saray İç Güvenlik ve Terörle Mücadele Danışmanı Lisa Monaco, kurulacak yeni kurumun siber tehditle ilgili federal kurumlar arasındaki istihbaratları koordine edeceğini bildirdi. Monaco, CTIIC’in siber tehditle ilgili istihbaratın entegrasyonu, politikacılara ve operatörlere analizlerin sağlanması, mevcut federal hükümetin siber merkezlerinin, ağ savunucularının ve lokal güvenlik birimlerinin çalışmalarının desteklenmesi işlevlerine sahip olacağını ifade etti.

Sony’ye düzenlenen siber saldırının ardından NSA, FBI ve CIA’den farklı sesler ve sonuçlar çıkması nedeniyle CTIIC türü bir kuruma olan ihtiyacın arttığı ifade edilirken, Beyaz Saray’ın birleştirilmiş bir analizden yana tavır koyduğu belirtildi. İlk etapta 50 kişilik bir kadroyla yola çıkacak olan CTIIC’nin yıllık bütçesiyse 35 milyon dolar olacak.
ETİKETLER : 1009