Dünya 18 TEMMUZ 2016 / 09:28

ABD ve AB arasında Gizlilik Kalkanı anlaşması imzalandı

ABD ve Avrupa Birliği arasında kişisel ve ticari verilerin aktarımı ile ilgili olarak yeni bir anlaşma imzalandı.
ABD ve AB arasında imzalanan ve Gizlilik Kalkanı adı verilen çerçeve anlaşması, Avrupa Birliği vatandaşlarının kişisel verilerini korumanın yanında veri aktarımı ve iş süreçlerinde de düzenleyici olacak. Anlaşma Atlantik okyanusunun iki yakası arasında gerçekleşen yıllık 250 milyar dolarlık dijital hizmet ticareti için oldukça önemli bir temel oluşturacak. Anlaşma aynı zamanda Google, Microsoft ve Apple gibi ABD’li firmaların Avrupalıların kişisel verilerini aktarmaları ve bu verileri kullanmalarını ilgilendiren esasları da düzenliyor. Yürürlüğe giren anlaşma ile verileri ABD sunucularına taşınan AB vatandaşlarına yönelik sıkı bir koruma sağlanacak. ABD’li yetkililerin bu verilere erişimi ve ortaya çıkması muhtemel çeşitli sorunlar ve şikâyetler özel bir ombudsmanlık kurumunun himayesinde çözülecek.
Avrupa Adalet, Tüketici ve Cinsiyet Eşitliği Komiseri Věra Jourová konuyla ilgili yaptığı açıklamada, çerçeve anlaşmanın Avrupalıların kişisel verilerini korumaya yönelik sağlam bir temel oluşturduğunu belirtti. Bunun yanında kişilerin şikâyetleri üzerine devletlerin bu bilgilere erişiminin sınırlanmasını sağlayan tedbirleri de içerdiğini vurguladı.
Anlaşmaya göre Avrupa Birliği’nden kişilere ait bilgi aktarımı yapmak isteyen ABD’li organizasyonlar Gizlilik Kalkanı anlaşması dahilinde 1 Ağustos 2016 tarihine kadar sertifikasyon sürecine girecekler. Bu sertifikasyonu tamamlayan ABD’li şirketler, Avrupa Birliği’nden veri aktarımı yapma konusunda başka herhangi bir engelle karşılaşmayacaklar.
Avrupa Adalet Divanı, 7 Ekim 2015'te AB ile ABD arasında yine dijital verilerin iletimi konusundaki "Güvenli Liman" anlaşmasını gelen şikâyetler üzerine iptal etmişti. Gizlilik Kalkanı çerçeve anlaşmasının uygulanmasında ise şu aşamada herhangi bir sorun gözükmüyor.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics