Dünya 18 ARALIK 2012 / 16:42

AİHM’den ifade özgürlüğü eleştirisi

Alternatif Bilişim Derneği, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıdığı sites.google.com davasında karar alındığını bildirdi. Buna göre, AİHM bu erişim engelleme kararının ifade özgürlüğüne açıkça aykırı olduğuna karar verdi. Ayrıca 5651 nolu yasanın ifade özgürlüğünü zedeleyen bir kanun olduğunu ve bu yasanın uygulanmasının başka insan haklarını da ihlal ettiğini belirtti.

24 Haziran 2009 tarihinde barındırdığı bir içerik sebebiyle 5651 nolu yasaya dayanılarak erişime engellenen sites.google.com sitesinin ardından, bu engelleme sonucunda içerik sahipleri ve bu içeriklere erişemeyen internet kullanıcılarının mağdur olduğu kaydedildi. Alternatif Bilişim Derneği’ne başvuran, bu yasak sebebiyle kişisel sayfalarına Türkiye’den erişilemeyen Ahmet Yıldırım’ın davasından alınan sonuç, dernek açıklamasına göre, 5651 nolu yasa ve sansür uygulamalarını yeniden gündeme getirdi.

Alternatif Bilişim Derneği’nin açıklamasına göre, bu sadece Türkiye'de değil, Avrupa'da da web 2.0 uygulamaları açısından ifade özgürlüğü kapsamındaki ilk dava olduğu kadar, bir örnek niteliğinde. Dernek, bu karar ışığında, AİHM'de Türkiye aleyhine bekleyen başka birçok davanın olduğunu da hatırlattı.

İnternet kullanıcılarının, sivil toplum kuruluşlarının (STK), konuyla ilgili uzmanların ve hukukçuların eleştirdiği 5651 nolu kanunun yürürlükte olduğuna dikkat çekilen dernek açıklamasında, konuyla ilgili tepkilere karşılık hükümetten ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) somut bir adım beklendiğine de dikkat çekildi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics