Dünya 09 KASIM 2015 / 05:00

Akıllı telefon satışları hız kesmiyor

Son dönemde analistlerin tahminlerinin aksine, akıllı telefon sevkiyatındaki artış hız kesmeden devam ediyor
Akıllı telefon satışları hız kesmiyor. Analistlerin son dönemde yaptıkları "düşüş" uyarısına karşın geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde 332.6 milyon olarak gerçekleşen akıllı telefon sevkiyatı, bu yılın aynı çeyreğinde 355.2 milyona yükseldi. 
IDC tarafından yapılan araştırmalara göre geçtiğimiz yıla göre geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 6.8 oranında artış gösteren akıllı telefon pazarında, son yıllardaki Samsung ve Apple'ın hakimiyeti devam ediyor. Açıklanan verilere göre Samsung 84.5 milyon akıllı telefon sevkiyatı ile zirvede yer alırken, Apple 48 milyon akıllı telefon ile ikinci, Huawei ise 26.5 milyon akıllı telefon üçüncü sırada yer alıyor. Lenovo ve Xiaomi ise 18 milyon civarında gerçekleşen akıllı telefon sevkiyatı ile dördüncü ve beşinci sırada yer alıyorlar. 
Tablo Samsung açısından oldukça parlak görünse de, şirketin geçtiğimiz yıla göre yüzde 0,1 oranında gerileme yaşadığını belirtmek gerek. Buna karşın Huawei geçtiğimiz yıla göre yüzde 2,5 oranında daha fazla telefon satarak dikkat çekerken, Apple ise yüzde 1,7 oranında artış oranı yakaladı. 
Lenovo ise Motorola'yı aldığından bu yana tüketicilerin ilgisini çekmiş olsa da bu durum satış rakamlarına istenildiği düzeyde yansımadı. Satış rakamlarında rakiplerinin gerisinde kalan şirket, bu konuda yapacağı yaratıcı çalışmalar ile pazar payını artırmaya gayret edecek.
 
ETİKETLER : 1045

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics