Dünya 19 AĞUSTOS 2013 / 08:11

Akıllı telefonlar ilk kez cep telefonlarını geride bıraktı

Gartner’ın açıkladığı 2013 yılı ikinci çeyreği akıllı telefon pazarı raporuna göre, akıllı telefon satışları yüzde 46,5 oranında arttı.

Gartner tarafından açıklanan rapora göre, 2013 yılının ikinci çeyreğinde dünya çapında son kullanıcılara yapılan telefon satışları, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 3,6 oranında artarak 435 milyon adete çıktı. Akıllı telefon satışları 2012 ikinci çeyreğine göre yüzde 46,5 oranında artarak 225 milyon adet cihaza yükseldi. Cep telefonları ise 210 milyon adet sınırında kalarak yüzde 21’lik düşüş yaşadı. Akıllı telefonlar piyasaya çıktığından bu yana ilk kez karşımıza çıkan bu durum, artık akıllı telefonların standart olarak kabul gördüğünün de bir kanıtı oldu.
Gartner Baş Araştırma Analisti Anshul Gupta, akıllı telefonların artık tüm mobil satışlarının yüzde 51’ini oluşturduğunu ve ilk kez bu noktaya gelindiğini belirtti. Akıllı telefon satışlarının en fazla arttığı bölgeler Asya/Pasifik, Latin Amerika ve Doğru Avrupa’da oranlar sırasıyla yüzde 74,1, 55,7 ve 31,6 artış gösterdi.
Akıllı telefon pazarının lideri olarak Samsung öne çıkarken, bu alanda pazar payını yüzde 31,7’ye yükseltti. Apple ikinci sıradaki yerini korurken iPhone satışlarını 32 milyon adete kadar çıkardı.
Microsoft BlackBerry’yi geride bıraktı
İşletim sistemi pazarına bakıldığında Android açık ara şekilde liderliğini korurken, Microsoft’un Windows Phone ile üçüncü sıraya yükseldiği görüldü. BlackBerry’den koltuğu devralan Microsoft’un bir sonraki hedefinde ikinci sıradaki iOS yer aldı. Bu dört işletim sistemi dışında kayda değer bir işletim sisteminin piyasada yer almadığı dikkat çekti. Gupta’nın yorumlarına göre, Microsoft’un büyüme eğilimini devam ettirebilmesi için uygulama geliştiricilerle yakın ilişkilerini sürdürmesi gerekli.
Dünya çapında taşınabilir telefon sağlayıcılarında yine en üst sırada Samsung’un ismi görüldü. Samsung’un satışlarının yüzde 19 oranında arttığı belirlendi. Akıllı telefonlarda ilk 5’te yer almayan Nokia, bir önceki seneye göre pazar payında yaklaşık yüzde 6’lık düşüş yaşasa da taşınabilir telefon kategorisinde ikinci sırada yer adı. Apple’ın satışlarında artış sürse de 2007 yılından bu yana piyasada yer alan iPhone en düşük ortalama satış fiyatına geriledi. Raporda, bunun sebebi olarak önemli ölçüde fiyatları düşen iPhone 4 satışlarının hala önemli bir seviyede yer alması gösterildi.
Lenovo taşınabilir telefon pazarında yüzde 60,6’lık artış oranıyla dikkat çekti. Şirketin akıllı telefon satışları yüzde 144 oranında arttı ve ilk kez dünya çapında akıllı telefon piyasasında 4. sıraya yükseldi. Gartner raporunda, satışlarının yüzde 95’ini Çin’de gerçekleştiren Lenovo’nın diğer pazarlarda nasıl başarı elde edeceği sorgulandı. Taşınabilir cihaz satışlarının yeni cihazların da çıkmasıyla yılın ikinci yarısında artması beklendiği belirtildi.
ETİKETLER : Sayı:934

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics