Dünya 10 AĞUSTOS 2015 / 07:06

Akıllı telefonlar tablet satışlarını baltalıyor

Son dönemde akıllı telefon pazarında yer alan yeni nesil akıllı telefonlar, tüketicilerin tabletlere olan ilgisini azaltmışa benziyor. IDC'nin hazırladığı rapor da bunu doğrular nitelikte.

Son yıllarda Apple ve Samsung'un başı çektiği önemli üreticilerin pazara sundukları yeni ve üst seviye akıllı telefonlar, tablet satışlarını sekteye uğratıyor. Araştırma şirketi IDC'nin hazırladığı rapora göre küresel tablet sevkiyatının 2014’ün ikinci çeyreğine kıyasla yüzde 7 oranında azaldığı görülüyor. Yılın ilk çeyreğinde de yüzde 4 oranında düşüş yaşanırken, bu durum teknoloji üreticilerini tabletler konusunda bir kez daha düşünmeye itti.

Rapora göre 44.7 milyon tablet sevkiyatının gerçekleştiği çeyrekte, bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre neredeyse  milyon daha az tablet sevkiyatı gerçekleştirildi. Neredeyse tablet boyutunda akıllı telefonlar üretmeye başlayan Apple ve Samsung gibi  teknoloji .üreticileri de bu düşüşten hasibini aldı. Rapordaki verilere göre Apple, bir önceki yıla göre yüzde 17.9 oranında düşüş yaşarken, Samsung da yüzde 12 oranında düşüş yaşayarak 7.5 milyon civarında tablet sevkiyatı gerçekleştirebildi.

IDC tarafından hazırlanan raporda Lenovo, Huawei ve LG hemen hemen aynı oranlarda tablet sevkiyatı gerçekleştirdi. Şirketlerin tablet sevkiyatlarına karşı nasıl bir politika belirleyecekleri henüz ortada olmasa da, önümüzdeki çeyreklerde yeni özelliklerle donatılmış üst seviye tabletleri görebiliriz. Bekleyip, görmekte fayda var.

 
ETİKETLER : 1033

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN