Dünya 03 OCAK 2010 / 23:00

Akıllı telefonların yılı

Hemen her türlü endüstrinin ekonomik krizden olumsuz etkilendiği 2009, mobil telefonların doyum noktasına geldiği ülkelerde satışların beklenen düzeye erişmediği, buna karşın başta BlackBerry ve iPhone olmak üzere akıllı telefonların satışlarının büyüdüğü bir yıl oldu.
IDC araştırma şirketine göre 2008 yılında satılan 155 milyon akıllı telefon aynı yıl içinde satılan 1.19 milyar mobil telefonun yüzde 13’ünü oluşturuyor. Öte yandan 2009 yılı içinde akıllı telefon satışlarının 2008 yılına göre büyüme oranı yüzde 24 olurken, 2010 yılının da 2009 gibi akıllı telefonların yılı olacağı bekleniyor. Gene IDC’ye göre 2013 yılında satılacağı hesaplanan 1.4 milyar telefonun yüzde 20’si olan 280 milyonu akıllı telefonlardan oluşacak.
Bir Kanada şirketi olan Research In Motion (RIM) tarafından üretilen BlackBerry yaklaşık yüzde 56 pazar payı ile Amerika’da lider konumdayken, iPhone da hızla BlackBerry’e yaklaşıyor. Her iki şirket arasındaki rekabet 2009 yılında doruğa erişirken bu rekabetin sadece Amerika ile sınırlı kalmayıp, yeni yılda küresel olarak daha da yoğunlaşacağına kesin gözüyle bakılıyor.
En hızlı RIM büyüyor
Son on yıl içinde 65 milyon adet satılan BlackBerry ile RIM, Fortune dergisi tarafından 2006 yılından 2008 yılı sonuna dek bir süre içinde dünyanın en hızlı büyüyen şirketi olduğu açıklandı. iPhone ise satışa sunulduğu 2007 yılının Haziran ayından geçtiğimiz Ekim ayı sonuna dek yaklaşık 30 milyon satıldı. Apple’ın Eylül ayında sona eren mali yılı içinde tüm gelirlerinin yüzde 18,5’i iPhone satışlarından oluştu.  iPhone’un kazandığı ivme ile 2010 yılında BlackBerry ile rekabet çok yoğun olacak.
Akıllı telefon pazarının kısa bir zamanda bu denli hızla büyümesi bu sektördeki başka şirketlerin ürünlerinin de piyasaya çıkmasına yol açıyor. Kasım ayında Motorola’nın çıkardığı Droid şimdilik BlackBerry ve iPhone’un zengin uygulama çeşitliliğine sahip değil. Avrupa’da ilk olarak Almanya’da da Milestone adı ile satılmaya başlanan ve iPhone’dan sadece 1.4 milimetre daha kalın olan Droid, Google’ın 2.0 Android mobil işletim sistemi ile çalışıyor.
Droid’dan başka Acer ile Dell gibi bilgisayar üreticilerin de akıllı telefon çıkaracağı söylentilerinin yanı sıra, Google’ın da kendi ismiyle yakında üretmesi beklenen akıllı telefonu ile Apple ve RIM’in önlerine yeni bir rakip daha çıkacak. Aralık ayında pek çok çalışana deneme için dağıtılan Google’ın Android işletim sistemli bu telefonu yepyeni bir tasarım ve donanımla Tayvan’da HTC tarafından üretilecek. Wall Street Journal’ın web sitesinde belirtildiğine göre mobil telefonların büyük bir çoğunluğunun operatörler kanalıyla satıldığı Amerika’da Google Phone doğrudan tüketiciye satılacak. Bu takdirde Google akıllı telefon pazarında çok daha etkin bir rol üstlenecek.
Akıllı telefonlarda uygulamalar pazarı 7 milyar dolara yaklaşmış bulunuyor. Bu uygulamalar yönünden yapılan değerlendirmelerde ise iPhone’ın çok daha önde olduğu görülüyor. Apple ile işbirliği yapan geliştiricilerin iPhone için yazdıkları 85 bin uygulamaya karşın BlackBerry ve Android telefonlar için şimdiye dek sırasıyla 2 bin ve 10 bin uygulama geliştirildi. AppStore’da geçtiğimiz Eylül ayına dek iPhone için indirilen uygulamaların sayısı ise 2 milyarı geçiyor.
RIM ve Apple’a rakip olarak, başta Nokia ve Samsung’un da çıkaracağı yeni model akıllı telefonlar ile 2010 yılının 2009’a göre mobil telefon endüstrisi için çok daha hareketli bir yıl olacağı şimdiden kesinleşiyor. Bu gelişmeden en çok yararlanacaklar ise karşılarına çıkacak seçenekleri en iyi şekilde değerlendirmekte bir hayli zorlanacak tüketiciler olacak.
ETİKETLER : Sayı:752

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics