Dünya 18 TEMMUZ 2016 / 09:31

Alibaba markalı akıllı otomobil RX5 Ağustos'ta yollarda

Çin merkezli e-ticaret devi Alibaba, kendi markasıyla üretilen ilk otomobili tanıttı. RX5 isimli SUV tarzındaki yeni otomobil Ağustos ayında kullanıcılarla buluşacak.
 
Alibaba ve Çinli otomobil üreticisi SAIC’in ortaklaşa ürettiği RX5, internet bağlantısına da sahip bir otomobil olarak nesnelerin interneti konseptini de içeriyor. Alibaba tarafından geliştirilen Yun işletim sistemini kullanan araç bu sayede diğer akıllı cihazlarla da bağlantı kurabiliyor. Ağustos ayında kullanıcılarla buluşacak otomobilin satış fiyatının ise 22 bin 300 dolar olacağı belirtildi.
Bunun yanında Alibaba’nın e-tcaret altyapısını kullanacak olan otomobille, boş park yeri bulmak, akaryakıt istasyonlarının konumlarına erişmek ve restoran rezervasyonları gerçekleştirmek de mümkün olacak.Sürücüler aynı zamanda bu hizmetlerin ödemesini Alipay ödeme hizmeti üzerinden gerçekleştirebilecekler. Araçta seyahat eden herkesin Alibaba üzerindeki kullanıcı hesaplarına erişim sağlayarak müzik ve gezilecek yerlerle ilgili tavsiyeler alabilecekleri de belirtildi. RX5 ile akıllı ve otonom araçlar alanına adım atan Alibaba, otomobil sektöründen de pay almak istiyor.  
ETİKETLER : Alibaba RX5 1080

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics