Dünya 14 TEMMUZ 2014 / 07:59

Almanya ve Brezilya maçı Twitter rekorunu kırdı

Dünya Kupaları tarihine geçen karşılaşma Twitter tarihine de geçmeyi başardı.

FIFA Dünya Kupası 2014 yarı final karşılaşması Brezilya ve Almanya arasında oynandı. Almanya’nın lehine 7-1 gibi tarihi bir skorla sona eren mücadele Twitter’da da tarih yazılmasına sebep oldu. Sosyal ağın resmi verilerine göre, karşılaşma bugüne kadar üzerinde en fazla tartışılan spor müsabakası olarak tarihe geçti. Doksan dakika boyunca 35,6 milyon tweet paylaşılırken, bir önceki rekor 24,9 milyon tweet ile Super Bowl’a aitti.
Tweet’lerin en fazla arttığı an ise Almanya’nın Sami Khedira’nın ayağından bulduğu beşinci golünde yaşandı. Tam o sırada dakikada 580 bin 166 tweet atıldı.
Elbette Twitter’ın dünya çapındaki kullanıcı sayısı arttıkça dakikada atılan tweet de artıyor. Örneğin 2012 yılında Usain Bolt’un 200 metre finalinde altın madalyaya ulaşması sırasında dakikada 80 bin tweet atılmıştı. Dakikada en fazla tweet atılan organizasyon ise Miley Cyrus’ın MTV’deki çarpıcı şovunda 360 bin tweet ile gelmişti.
En fazla bahsi geçen
futbolcu ise 16 golle dünya kupaları tarihinde en fazla gole ulaşarak Brezilyalı Ronaldo’yu geride bırakan Miroslav Klose oldu.
Bu organizasyon da Twitter’ın televizyon ile olan bağını kuvvetlendirdiğini,
artık ölçüm ve pazarlama
aracı olarak doğrudan kullanılmasının önünün açıldığını gösterdi.
ETİKETLER : Sayı:980

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics