Dünya 30 NİSAN 2016 / 14:42

Alphabet ilk çeyrekten istediğini alamadı

Alphabet’in açıkladığı ilk çeyrek raporları, beklentileri tam manasıyla karşılamış gibi görünmüyor.
Alphabet, 2016 yılı ilk çeyrek raporlarını açıkladı. Açıklanan rakamlar, şirketin ve analistlerin beklentilerini karşılamazken, rakamların düşük olmasının temelinde mobil tarafta artan maliyetlerin yattığı ifade ediliyor. Mobil tarafa olan ilginin artmasıyla birlikte şirketlerin gelir kalemleri de bu doğrultuda bir dönüşüm yaşıyor. Mobil cihazların “alışkanlık” haline gelmesiyle beraber şirketler kullanıcılara ulaşmak için bu kanalları daha fazla kullanmaya başlarlarken, bu durum şirketlerin sırtındaki maddi yükü de aynı oranda artırıyor.
Sonuçları değerlendiren Google CFO’su Ruth Porat, Google’ın mobil trafik edinme maliyetlerinin hızlı bir şekilde arttığını ifade ederken, şirketin reklam gelirlerinin neredeyse beşte birinin trafik edinme maliyetlerine harcandığına dikkat çekti. Mobil tarafa geçişin hızlanmasıyla beraber bu rakamların da artmaya devam edeceğini söyleyen Porat, ilerleyen süreçte de bu durumda önemli bir değişim olmasını beklemediklerinin altını çizdi.
Mobil taraftaki gelirlerini artırmak için çalışmalarını sürdüren Google, bu alanda oldukça başarılı bir politika izleyen Facebook ile olan rekabeti de kızıştırmayı amaçlıyor. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics