Dünya 11 EYLÜL 2011 / 16:54

Amazon’da sosyal medya atağı

Amazon.com, son yılların en popüler eğilimi, yani sosyal medya dalgasını zamanında yakalayamadığı için şimdi bu yarışta yer alma çabasında. İnternet perakendecisi, böylece dünyanın en sıcak teknoloji eğiliminde pay kapmayı hedefliyor. Şirket bu amaçla WPP’nin Ogilvy & Mather şirketinden John Yurcisin’i ‘sosyal medya direktörü’ olarak transfer ederek, onun sosyal stratejilerinden yararlanmayı hedeflerken, bir taraftan da ‘Sosyal Medya Grubu’ inşa ediyor. Verilen bilgiye göre John Yurcisin’in Mayıs ayından beri görev yaptığı Amazon.com’da neler üstünde çalıştığı konusunda şirket yönetimi ser veriyor sır vermiyor.

Sosyal medya için
kapsamlı İK
Amazon.com bu transfere ek olarak, bir taraftan da ‘Sosyal Medya Grubu’ inşa ediyor. Bunun için de sürekli geliştiriciler ve mühendisleri transfer eden Amazon.com, ‘Sosyal Medya Grubu’nu daha da zenginleştirmeye kararlı görünüyor. Bu başlık altında, özellikle yazılım geliştirme mühendisleri, Flash uygulama uzmanları, video, animasyon ve diğer etkileşimli içerik konusunda uzman kişilere yönelik İK arayışı ön planda. Amazon.com aynı zamanda sosyal oyun geliştirme konusunda da insan kaynağına kapılarını açmış durumda.

İlkler Amazon’dan geldi
E-ticarette, e-kitap ve e-kitap okuma cihazlarında öncü olan, hatta bu öncülüğüne bulut bilişimi de ekleyen Amazon.com’un geride kaldığı belki de tek popüler olgu sosyal ağlar ve sosyal medya. Bu alanda liderliği Facebook üstlenirken, Amazon.com atak yapmakta oldukça geride kaldı. Hem de Amazon.com’da halihazırda bazı sosyal paylaşım unsurları da olmasına rağmen. Çünkü Amazon.com’u dünyanın en büyük çevrimiçi AVM’si haline getiren faktörlerden biri olan ve birçok ürün sayfasının altında yer alan ‘tüketici yorumları’ bölümü, bu ürünü alan tüketicilerin başka neler aldıklarını gösteren bilgiler önemli bir devrimdi. Daha sosyal medya kavramı ortada yokken, tüketicilerin ürünler hakkında yorum, öneri ve eleştirilerini paylaşmalarını sağlayan bir yapıyı sunmuştu, hala da bu uygulama devam ediyor. Bu arada, sosyal medya rüzgarında bilfiil yer almasa bile Amazon, bu rüzgardan payını almak için her şeyi yapıyor. Örneğin şirket, Kindle elektronik kitap okuma cihazına Twitter ve Facebook özelliklerini de ekledi.
ETİKETLER : Sayı:837

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics