Dünya 09 EYLÜL 2012 / 16:29

Apple’ın satın alma listesi

21 Ağustos günü Wall Street‘te hisse senetlerinin değeri yüzde 2,6 artarak 623 milyar dolara ulaşan Apple dünyanın en değerli şirketi oldu. Oysa 30 Haziran’da sona eren mali yılının üçüncü üç aylık döneminde Apple’ın gelirleri beklentilerin altında gerçekleşerek sadece 35 milyara dolara yaklaşmıştı.
iPhone ve iPad satışlarının Samsung’un rekabetine karşın sürekli büyümesi ile bankalardaki nakit rezervleri haftada yaklaşık 1 milyar dolar büyüyen Apple’ın kasasındaki para 115 milyar doları geçiyor. Silikon Vadisi’nde şimdi Apple’ın bu parayla ne yapacağı merakla bekleniyor.
Apple’ın atacağı adımlardan biri temettüleri büyütmek olacağı veya satın alma listesinde bulunan şirketleri bünyesine katmak üzere hareket edeceği öngörülüyor. Apple’ı yakından izleyen endüstri uzmanlarına göre Apple’ın satın alma listesinin başında aylık aktif kullanıcı sayısı 140 milyondan fazla olan Twitter geliyor.
Güvenilir kaynaklara göre şimdiye dek sosyal medyaya girme konusunda pek kendini göstermeyen Apple’ın son aylarda stratejik bir yatırım yapma doğrultusunda Twitter ile görüşmelerde bulunduğu anlaşılıyor. Akıllı telefon ve tablet satışlarındaki çok büyük bir başarısına karşın kullanıcıların zamanlarını ve paralarını sarf ettiği mobil cihazlarda ve webdeki sosyal ağlarda Apple’ın yokluğu şimdi daha da kuvvetli hissediliyor.
Apple’ın Twitter için geçen yılki 8.4 milyar dolar olan değerinin üstüne çıkarak 10 milyar doları gözden çıkardığı beklentisine karşılık geleneksel gizlilik politikasından ayrılmayan bu şirketten bir yorum yapılmış değil. Öte yandan Apple ile olan ilişkilere son derece önem veren Twitter bir başkan yardımcısını bu konuda özel olarak görevlendirmiş bulunuyor. Henüz iki şirketin yakın bir süre içinde anlaşmaya varacağı beklenmiyor ise de Google ve Facebook gibi şirketlerin yoğunlaşmakta olan rekabetleri karşısında bu satın alma projesinin gerçekleşmesinin hiç de sürpriz olmayacağı görüşü gittikçe yayılıyor.
Son zamanlarda ciddi bir kriz yaşayan BlackBerry üreticisi Researh In Motion (RIM)’in Apple’ın satın alma listesinin ikinci sırasında yer aldığı görülüyor. Özellikle piyasa değeri 3.7 milyar dolara düşen RIM Apple’in kolaylıkla satın alacağı bir şirket durumunda. Bu satın almanın gerçekleşmesi halinde Apple genelde uzak kaldığı RIM’in ve sunucularının ise güçlü olduğu kurumsal müşterilerine ve devlet kuruluşlarına kolaylıkla girebilecek. Ayrıca RIM’in patent portföyünün de 4 milyar dolar değerinde olması rakipleri ile patent savaşı içinde bulunan Apple’ın bu şirketi satın alması için güçlü bir gerekçe oluşturuyor.
ABD’nin büyük telefon şirketlerinden biri olan Sprint listenin üçüncü sırasında olup bu şirketi satın alması ile Apple kendi kablosuz ağa sahip olma fırsatını elde edecek. Apple’ın bu şirket için 50 milyar doları kolaylıkla gözden çıkaracağı bekleniyor. Sprint’in satın alınması Apple’a gelecek kuşak mobil teknolojisi için büyük bir avantaj sağlayacak.
Önümüzdeki aylarda Apple’ın sadece bu üç şirketi alması durumunda yaklaşık 70 milyar dolar sarf etse bile geriye kalan 45 milyar dolar ile daha hangi alanlara yatırım yapacağı merakla beklenecek.
ETİKETLER : Sayı:887

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics