Dünya 25 MART 2012 / 14:40

Apple 100 milyar dolar ile ne yapacak?

Dünyanın en değerli markası seçilen bir şirketin yaklaşık 100 milyar dolar nakit parası varsa ne yapar? İş bu soru uzun süredir merak ediliyordu. Zira Türkiye’nin 2011 sonu itibari ile cari açığının 54 milyar dolar olduğunu biliyoruz. Yani bu para ile tek seferde tüm ülkenin cari açığını kapatılabilir, üzerine yatırım da yapılabilir. Ayrıca uzun süredir zor günler geçiren Yunanistan’ın da toparlanmak için 138 milyar dolara ihtiyacı bulunuyor.
Apple CEO’su Tim Cook, yeni mali yılda 10 milyar dolar değerinde hisseyi geri almaya başlayacağını bildirdi. Teknoloji devi, 2012’nin Temmuz ayından itibaren üç aylık ödeme olarak hisse başına 2,65 dolar dağıtmaya başlayacağını kaydetti. Şirket, 1995 yılından bu yana ilk kez hissedarlarına kâr payı dağıtırken, bazı hisselerini de geri alacağını açıkladı.
Daha önce nakit paralarının bir kısmını araştırma, geliştirme, şirket alımları, yeni perakende mağazaları açılması için harcadıklarını açıklayan Cook, bundan sonra da bu konularda harcamalarının süreceğini ifade etti.
Uzmanlara göre, Apple’ın bu hamlesi, zaten yükselişte olan hisselerini daha da güçlendirecek. Şirketin, bu meblağ ile çok önemli bir satın alma gerçekleştirmesini bekleyenler ise hayal kırıklığına uğradı.

Apple üç günde 1.5 milyar dolar kazandı
Bir öncekine fazla farkı olmadığı gerekçesiyle eleştirilen üçüncü nesil iPad, üç günde 3 milyon adet satıldı. Böylece en hızlı satılan tablet unvanını açık farkla ele geçirdi.
Elinde bulundurduğu 100 milyar dolar naktin bir kısmıyla üç yıl içinde kâr payı dağıtacağını ve hisse geri alımı yapacağını açıklayan Apple, yeni iPad’in üç günde 3 milyonluk satış rakamına ulaştığını duyurdu.
Apple’dan yapılan satış açıklamasına göre, üzerinde daha hızlı işlemci, LTE bağlantısı ve yüksek çözünürlük bulunan yeni nesil tablet ile 499 dolarlık en düşük seviyeden bile düşünüldüğünde en az 1.5 milyar dolar gelir elde edildi.
2. nesil iPad ise ilk haftasonunda bir milyonluk satış rakamıyla buluşmuştu. İlk iPad ise ilk haftasonunda 300 bin satılmış, ancak 80 gün içinde 3 milyon satış rakamına ulaşmıştı. 2011 yılı sonunda dünya çapında 55 milyon iPad bulunduğu ölçümlendi.
Cihaz şu anda 12 ülkede satışa sunuldu. 23 Mart ile 26 ülkede daha yeni nesil iPad’ler görülecek.

Yeni iPad ‘el yakıyor’

Tüketicilerin nabzını tutan Consumer Reports, Apple’ın piyasaya sürdüğü yeni iPad’in önceki modellerine göre çok daha fazla ısındığını bildirdi.
Kullanıcıların tabletleri tercih etmesinin en önemli sebeplerinden birinin diz üstü bilgisayarların ısınma problemi olduğunu düşünürsek, Apple’ın başı bu konu sebebiyle biraz ağrıyacak gibi görünüyor. Resmi sitede olağan sıcaklık aralığı için 0-35 derece göstermesine rağmen, özellikle oyun oynarken 47 dereceye varan sıcaklıklara erişmesi kullanıcıları rahatsız eden en büyük sorun olarak gösteriliyor.
Apple yetkililerinden net bir açıklama yapılmamasına karşın, cihazın pilinin büyüklüğü sebebiyle bu tarz ısınma sorunu olabileceğini ama bu ısınmanın çok büyük bir problem yaratmayacağı belirtildi. 3 günde 3 milyon iPad satış rakamına eriştiğini açıklayan Apple’ın bu sorunu nasıl çözeceği ise merak konusu.
ETİKETLER : Sayı:864

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics