Dünya 03 AĞUSTOS 2015 / 09:08

Apple araba üretecek mi?

Ürettiği akıllı telefonlar, tabletler ve Mac bilgisayarlarla dünyanın en büyük şirketi haline geline Apple, bir süre önce kasasındaki 100 küsür milyar doları ne şekilde değerlendireceğini bilmiyordu. Şubat'tan bu yana süren "Apple'ın araba üreteceği" söylentisi, bu devasa miktardaki parayla bambaşka bir pazara açılacağını işaret ediyordu. Şimdi ise yeni çalışanıyla beraber "iCar" kesinleşti gibi.

Geçmişinde Nissan, Toyota ve Crysler'de üst seviye pozisyonlarda çalışmış olan Doug Betts, bundan böyle Apple'da görev alıyor. Doug Betts, Apple'ın araba sektöründen bünyesine kattığı ilk isim değil. Bundan önce de bir elektrikli araba bataryası üreticisi, çalışanlarını çaldığı için Apple'a dava açmıştı.

Apple’ın otomotiv sektörüne atılmasıyla beraber elektrikli araçların da bir “sıçramaya” uğraması muhtemel. Evet, bu sektörde Tesla gibi bir dev bulunuyor ve elektrikli araç konusunda inanılmaz yol kat etmiş durumda. Her ne kadar Apple’ın temeli bilgisayarlara ve akıllı cihazlara dayanıyor olsa da kasasında milyarlarca dolar bulunan firma, kolay bir şekilde kısa sürede sektöründe üst sıralara tırmanabilir. Teknoloji üretimi, fikir, tedarik ve bütçe konularında hiçbir sıkıntısı olmaması Apple’a herhangi yeni bir sektöre açılması durumunda büyük avantaj sağlayacaktır.

Peki Apple’ın üreteceği araç nasıl bir şey olur? Tahmin ediyorum ki Apple, sektörde ses getirmek için fütüristik fakat bir o kadar da sade bir tasarımla karşımıza çıkacaktır. Aracın büyük kısmının camla kaplı olması muhtemel. Aracın içinin ince ayrıntılarla doldurmak yerine olabildiğince ferah tasarlanacağını düşünüyorum. Tabii bunlar dışında firma, daha önce hiçbir arabada görülmemiş birkaç yazılımsal yenilik sunacaktır. Apple ekosistemine dahil edilen araç, Siri’nin de yardımıyla değişik uzaktan kontrol sistemlerine sahip olabilir. Hatta aracın fiyatına bağlı olarak beraberinde iPhone’la beraber sunulabilir. Bekleyelim ve görelim.
ETİKETLER : 1032

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics