Dünya 23 MAYIS 2016 / 11:45

Apple Çin ile buzları eritmeye çalışıyor

Son dönemde Çin hükümeti ile sorunlar yaşayan ve bazı servisleri erişime kapatılan Apple, Çin pazarında var olmak için somut adımlar atmayı sürdürüyor.
Şubat ayında Apple Pay ile Çin pazarına giren ve Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra en fazla iPhone satışının yapıldığı Çin’deki hakimiyetini artırmak isteyen Apple, son dönemde Çin hükümeti ile sorunlar yaşamıştı. Hükümet tarafından bazı servislerine erişim engellenen Apple CEO’su Tim Cook, Çin’e ziyaret düzenleyeceğini açıklamıştı.
Tim Cook’un Çin ziyaretine kısa bir süre kala Apple’dan Çin pazarına yönelik yeni bir hamle geldi. Buna göre araç kiralama şirketi Uber’in Asya pazarındaki en önemli rakibi olan Didi Chuxing’e 1 milyar dolar yatırım yapan Apple, bu sayede Çin hükümeti ile buzları da eritmeyi amaçlıyor.
400 farklı şehirde hizmet sunan Didi Chuxing, araç filosunu Apple teknoloji ile geliştirebilecek. Bu sayede Uber’e karşı elini güçlendirecek şirket, Asya pazarında önemli bir güce sahip olacak. Olaya Apple tarafından bakacak olursak, elektrikli ve otonom araçlar konusunda oldukça gizli çalışmalar yürüten şirket, bu sayede çalışmalarını test edebilme olanağına sahip olacak.
Son dönemde özellikle Çin pazarında düşüş yaşayan ve hükümetle uzun süredir sorunlar yaşayan Apple, bu yatırımla beraber hükümet ile olan buzları da eritme şansı yakalayacak. 
ETİKETLER : 1073 Apple Çin

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN