Dünya 08 OCAK 2012 / 15:11

Apple kurumsal satışları unutmuyor

Steve Jobs hiçbir zaman kurumsal satışlara ilgi göstermedi. Onun için Apple ürünleri sadece bireysel kullanıcılar içindi. Ancak son zamanlarda ABD’de kurumlar büyük sayıda iPad ve iPod satın almaya başladılar. Her ne kadar Apple tüketiciye öncelik vermeyi sürdürse de kurumsal satışların bundan böyle Steve Jobs sonrası Apple yönetiminin gözardı edemeyeceği düzeylere geldiği görülüyor.
Bu gelişme karşısında Apple da ürünlerine şirketlerin kullanacakları özellikleri de eklemeyi ihmal etmezken Apple’ın yeni CEO’sunun kurumsal satışlara selefinden daha çok önemsediği gözleniyor. Kısa bir süre içinde satış temsilcileri için 4500’den fazla iPad satın alan tıbbi ekipman şirketi Boston Scientific adlı şirketin başkanına göre artık Apple da tüketici satışlarında olduğu gibi kurumsal müşterilerinin gereksinimlerini karşılayacak her türlü yenilikleri ürünlerine yansıtmaya başladı.
Apple’ın kurumlara yönelmesinin artık kaçınılmaz olduğu bir dönemde şirketten yapılan açıklamaya göre Fortune dergisinin açıkladığı en büyük 500 ABD şirketinin yüzde 92’si iPad ve yüzde 93’ü iPhone’ı şirket işlerinde kullanılmak üzere test etmeye başladılar. Bu hacimde Apple ürünlerinin kurumsal kullanımına yönelik ilgi şirket tarihinde ilk kez görülüyor. Son olarak dev perakende satış şirketi Lowe’s zincir mağazalarında çalışan satış elemanları tarafından kullanılacak yaklaşık 42 bin iPhone ve iPad satın almış bulunuyor. Bu personel mağazalarda envanterleri saptamak ve müşterilere her türlü bilgiyi anında sağlamak amacı ile bilgisayar yerine şimdi bu ürünleri kullanıyorlar.
Öte yandan havayollarının birçoğunda pilotlar uçuş, navigasyon bilgilerini içeren basılı malzemeyi siyah çantalarında taşıma yerine bütün bu bilgilerin indirilmiş olduğu iPad’leri kullanıyorlar. Uçuş bilgilerinin değişmesi halinde eski sayfaların çıkarılıp yenisinin eklenmesi yerine bu işlem iPad’lerde elektronik olarak yapılıyor. Alaska Hava Yollarının 1400 pilotu iPad kullanırken birleşen United ve Continental Hava Yollarının tüm 11 bin pilotuna iPad’ler dağıtıldı.
Birçok çalışma koşulunda iPad dizüstü bilgisayarların yerini alıyor. Örneğin Siemens Energy teknisyenleri rüzgar türbinleri için kullanılan kulelerde çalışan teknisyenlerine dağıttığı 350 iPad’in sayısı diğer personelin de kullanması için yakında 5 bine çıkacak. Standart Charter adlı finans kuruluşu da çalışanlarına dağıttığı 11 bin iPhone ile müşterilerine ait hisse senetlerinin borsadaki hareketlerini ve küresel döviz değişimlerini aynı anda izleme olanağını sağlıyor.
Şimdiye dek ABD’de büyük şirketlerin BT yöneticilerinin Apple ile olan ilişkilerinin çok sıkı bir işbirliği içinde geçtiği söylenemez. Özellikle Macintosh bilgisayarlarının diğer bilgisayarlara göre daha pahalı olmasının yanı sıra Apple’ın gelecekte çıkaracağı ve yeni teknolojiler içeren ürünler için bu şirkete özgü yürüttüğü geleneksel gizlilik kuralları nedeniyle BT yöneticilerinin geleceğe yönelik bütçe planları yapmalarında sorunlar yaşıyorlardı. Steve Jobs’ın tüketiciye öncelik verilmesi politikasından sonra yeni CEO Tim Cook şimdi büyük şirketlerde Apple’ın ağırlığı koymasını sağlayacak daha yakın ilişkilere yönelirken iPad’in ve iPhone’için şirketlerin gereksinimi doğrultusunda uygulamaların da geliştirilmesi yolunda ciddi adımlar atılıyor.
ETİKETLER : Sayı:853

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics