Dünya 12 ŞUBAT 2013 / 12:06

Apple ve Samsung değişim rüzgarında

Apple ve Samsung arasındaki patent davası her geçen gün yeni bir boyut alırken, Apple CEO’su Tim Cook’un yaptığı açıklamalar Apple’ın konuya olan bakış açısının yavaş yavaş değiştiğini gösterir nitelikte.

2012 yılının tamamını patent savaşlarıyla geçiren Apple, bu tutumundan yavaş yavaş uzaklaşmaya başlayacak gibi görünüyor. Apple CEO’su Tim Cook, yaptığı açıklamayla Samsung ile patent savaşına girmeye en başından beri karşı olduğunu ifade etti.Geçtiğimiz Ağustos ayında Samsung’a karşı kazanılan 1 milyar dolarlık davanın Samsung’un temyize gitmesi nedeniyle hala çözülmemiş olması ve özellikle yerel teknoloji şirketleriyle girilen patent davaları şirketi oldukça yıpratmaya başladı.

Steve Jobs’un özellikle Asya’dan çıkabilecek rakiplere karşı uyguladığı sert politikaya karşın Tim Cook’un bu duruşuna sebep olarak Samsung’un Apple’ın en önemli tedarikçilerinden biri olması gösteriliyor. Apple aralarındaki patent davalarına karşın sadece geçtiğimiz yıl Samsung’dan 8 milyar dolarlık parça satın aldı. Hala Samsung’dan bir çok parçayı temin eden şirket, dava sürecinde de son dönemde uzlaşmacı bir tutum sergilemeye başlamıştı.

Samsung tarafından konuyla ilgili net bir açıklama yapılmasa da, Apple tedarik kısmında çok önemli bir iş ortağı olduğunu belirttiği Samsung ile arasını düzelme konusunda ısrarcı görünüyor. Özellikle Nokia ve Microsoft birlikteliğiyle birlikte BlackBerry’nin yeni modelleriyle pazara tekrar giriş yapmak istemesi, her iki şirketi de birlikte hareket etmeye zorlayabilir. İlerleyen günler bu konuda bir çok yeni anlaşmaya gebe olacak gibi görünüyor.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : Apple

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics