Dünya 09 EKİM 2011 / 12:23

Avrupa’da mobil telefon satışları düşüyor

Borçlanma krizine çözüm getiren yasanın kabulünden sonra son yıllarda mobil telefon pazarının gelişmesini Avrupa ülkeleri ile paralel götüren ABD pazarında ise Avrupa’daki gibi satışlarda bir azalma görülmüyor. Araştırma kuruluşu Gartner’a göre küresel mobil telefon satışları yüzde 12’lik bir büyüme ile bu yıl sonuna dek 1.8 milyara yaklaşacak. 2011 yılında Batı Avrupa’da satılacak mobil telefonlarının sayısının yüzde 6 büyüme sonucu 207 milyon ve akıllı telefonların sayısının da yüzde 44 büyüme ile 103 milyonu geçeceği bekleniyor.
Bu yılın ikinci üç aylık döneminde Batı Avrupa ülkelerinde mobil telefon satışları birinci üç aylık döneme göre 20 milyon daha az olurken satıcıların geçen yılki ortalama altı haftalık  envanterleri şimdi üç haftayı geçmiyor.
Avrupa pazarındaki bu olumsuz gelişmenin bir nedeni de uzun süre bu pazarın lideri olan Nokia’nın yeniden yapılanması sürecinden kaynaklanıyor. İkinci çeyrekte Batı Avrupa mobil telefon pazarında Samsung’dan sonra ikinciliğe düşen Nokia akıllı telefon pazarında da yüzde 10,8 payı ile 5. sırada yer aldı. Oysa bir yıl önce Nokia yüzde 39,5 paya ulaşarak Avrupa’nın akıllı telefon pazarının lideri idi. Şimdi Nokia bu pazarda payları sırası ile yüzde 22, yüzde 21, yüzde 14,3 ve yüzde 13,9 olan Samsung, Apple, HTC ve BlackBerry üreticisi Research in Motion’ın arkasından geliyor.
Nokia’nın Şubat ayında Microsoft ile yaptığı anlaşma ile bu yılın sonundan itibaren yıllardan beri kullandığı Symbian işletim sisteminden yavaş yavaş Windows Phone işletim sistemine geçme kararını açıklamasından sonra tüketicilerin bu şirketten uzaklaşmalarının daha da hızlandığı görülüyor. Bu gelişmeye karşın Windows’a geçiş süreci içinde Nokia’nın satacağı Symbian telefonlarının sayısının 100 milyonu geçeceği  hesaplanıyor.
Nokia’nın yüzde 5’ten daha az pazar payı olan ABD’de akıllı telefon pazarı iPhone’ın liderliği ve Google’ın Android işletim sistemi ile büyümesini sürdürüyor. Bu yılın ikinci üç aylık döneminde bu ülkede satılan akıllı telefonların sayısı yüzde 9,2 büyüme sonucu 24.7 milyona ulaştı.
Windows Phone işletim sistemine geçiş sürecinden sonra iki yıl içinde akıllı telefon alanında Nokia’nın yeniden Avrupa’da ilk üç marka arasında yer alacağı ve Avrupa pazarında yüzde 31 payı olan bu tür telefonların payının çok daha büyümesi bekleniyor. Doğu Avrupa ülkelerinde ise mobil telefon pazarında bir düşüş görülmüyor.
Gelecek yılın başından itibaren Windows’lu Nokia telefonların çıkması ile şimdiki Avrupa pazar paylarının değişeceği ve Nokia’nın izleyeceği strateji ile bu şirketin mobil dünyasındaki yeni yerinin şimdikinden çok daha güçlü olacağı bu endüstriyi izleyen uzmanlar tarafından kabul ediliyor.
ETİKETLER : Sayı:841