Dünya 10 KASIM 2014 / 09:44

Avrupa “Google vergisi” ile yayıncıları koruma altına alıyor

Geleneksel basılı yayınları desteklemek isteyen İspanya hükümeti, Google’ın aramalarda çıkardığı sonuçlar üzerinden vergilendirilmesini içeren kanunu meclisten geçirdi.

Amerikan şirketlerinin küreselleşmeyi kullanarak sürdürdükleri “vergisiz kazanç” modeli hem kamunun vergi gelirini düşüyor hem de birçok sektörle yaratılan haksız rekabet ülke ekonomisinin işleyişini bozuyor.

İspanya’da yasalaşan bir kanun tasarısında, arama motorlarının diğer web sitelerinin bir parçasını göstermesi karşılığında cüzi bir ödemede bulunması gerektiği yer aldı. Bu adımı atarak, kamuoyunda “Google vergisi” olarak bilinen kanunu çıkaran üçüncü Avrupa ülkesi olan İspanya, yasanın ihlali durumunda 758 bin dolara kadar çıkabilen cezaları arama motoru şirketlerinden talep edebilecek.

Google’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada özetle şu ifadeler kullanıldı:

“Yeni yasadan dolayı hayal kırıklığı yaşıyoruz. Çünkü Google News gibi hizmetler yayıncıların sitelerine trafik çekmesini sağlıyor. Daha önce de olduğu gibi ilerleyen zamanlarda da İspanyol yayıncıların gelirlerini artırmaları için yeni yasa çerçevesinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Ayrıca yasada arama motorlarında yer alan korsan bağlantılara da ceza verilebileceği bilgisi yer alıyor. Daha önce de Almanya’daki yayıncılar Google News gelirlerinin yüzde 11’ini almak için yasal süreç başlatmışlardı. Bu hamlenin ardından Google, haberlerin bir kısmını kendi sayfalarında göstermeyi durdurmuştu.

Benzer bir girişim ilk olarak Belçika’da 2007 yılında ortaya çıkmış ancak 2011’de bundan vazgeçilmişti. Fransa’nın da Google’ı zorlayarak yayıncılara tazminat ödettirdiği kamuoyuna yansımıştı.
ETİKETLER : 995

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics