Dünya 28 OCAK 2013 / 16:23

Avrupa çalışacak insan bulamıyorAvrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamada Avrupa ülkeleri bünyesinde iletişim ve bilişim teknolojileri(ICT) alanında boş olarak bekleyen yaklaşık 700 bin civarında boş iş pozisyonu olduğu belirtildi. Kriz döneminde dahi her yıl yüzde üç oranında büyüyen ICT alanındaki iş pozisyonlarına rağmen bu alanda yeni mezun ve mevcut tecrübeli çalışan sayısının sürekli olarak azaldığına dikkat çekildi.

Komisyonun yaptığı duyuruda bütün Avrupa kamuoyunun genç nüfusun bu alanda eğitim alması ve kariyer yapması için çağrıda bulunuldu. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcı Neelie Kroes konuyla ilgili yaptığı şunları söyledi: “ İşsizlik oranları ile pararlel olarak sayısal yetkinliğe sahip insan sayısındaki uçurum da giderek genişliyor. Hükümetler ve şirketler arasında bu uçurumu kapatmak adına ortak bir çalışma başlatmalıyız. Bilişim ve iletişim teknolojileri sektörü Avrupa ekonomisinin belkemiğini oluşturuyor. Bu alandaki rekabeti tekrardan canlandırmalıyız. Bu konuda şirketlerden maddi manevi yardım talep ediyorum. Komisyon olarak elimizden geleni yapıyoruz fakat tek başımıza bunu başarabilmemiz mümkün değil. Şirketler, eğitmenler, sivil toplum örgütleri ve devletler olarak ulusal ve uluslararası düzeyde herkes birlikte hareket etmeli. “

Açıklamada belirtilen hususlar dahilinde Komisyonun, yeni staj, iş, eğitim, teşvik ve çevrimiçi üniversite dersleri gibi konularda kaynak bulmak için bağış toplayacağı da belirtildi. Nokia, Telefónica, SAP, Cisco, HP, Alcatel-Lucent, Randstad, ENI, Telenor Group, ARM,’nin yanında CIO Birliği, Avrupa Profesyonel Bilişim Dernekleri Konseyi (Council of European Professional Informatics Societies-CEPIS) ve Digital Europe’un da projenin ilk safhasında yer alacakları açıklandı. 4-5 Mart tarihlerinde düzenlenecek olan konferansta faaliyete geçecek ve proje ortaklarından toplanan bağışlarla finanse edilecek olan Sayısal Yetkinlik Koalisyonu’na katılımın bütün destekçiler için mümkün olduğu belirtildi.

Programın önemli bir faaliyetinin de eğitim bursları vermek olduğu belirtilen açıklamada Alman ve İspanyol modeli burs temelli eğitim modelleri ile 20 bin katılımcının yüzde 70’ine bu alanda iş bulunduğu da açıklandı.

Ayrıca program dahilinde yeni iş pozisyonları yaratabilmek için Avrupa çapında internet üzerinden proje başlangıçlarına da maddi destekte bulunulacağı açıklandı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics