Dünya 29 MAYIS 2013 / 14:14

Avrupa e-devlet kullanımını 2015'te yüzde 50'ye çıkarmayı hedefliyor

Avrupa Komisyonu, Avrupalı vatandaşların e- devlet kavramına olan yaklaşımlarını ortaya çıkartan eGoverment Benchmark 2012 raporunun sonuçlarını açıkladı.

Avrupa Komisyonu tarafından yapılan ve 32 ülkeden 28 bin internet kullanıcısının katıldığı anketin sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre Avrupalı bireylerin yüzde 46’sı iş aramak, kütüphane kullanımı, vergi iadesi, doğum kaydı, pasaport gibi işlemler için e-devlet uygulamalarını kullanıyorlar. E-devlet uygulamalarını kullanan kişilerin yüzde 80’i zaman tasarrufu, yüzde 76’sı esneklik ve yüzde 62’lik bir kısmı da maliyetlerde tasarruf ettiklerini belirttiği açıklandı. Bu verilere rağmen kişilerin çevrimiçi bankacılık ve e-ticaret alanlarında faydalandıkları hizmetlerde e-devlet hizmetlerine oranla daha fazla memnuniyet hissettikleri ortaya çıktı. Araştırmaya katınlanlar çevrimiçi bankacılıkta memnuniyeti 10 üzerinden 8.5, e-ticaret memnuniyetlerini 10 üzerinden 7.6, kamu hizmetlerini ise 10 üzerinden 6.5 şeklinde puanla değerlendirdi.

Araştırma bulguları hakkında yorum yapan Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Neelie Kroes ise son yıllarda e-devlet konusunda Avrupa’da olumlu bir rüzgar estiğini, ama kullanıcıların çevrimiçi bankacılık ve ticaret konularında daha aldıkları hizmetlerden daha memnun olduklarını belirtti. Vatandaşların memnuniyetini artırmak için e-devlet uygulamalarının kapsamı ve tasarımının daha da geliştirilmesi gerektiğini belirten Kroes, Avrupa sınırları ve ötesinde e-devlet kullanımını yaygınlaştırmak için çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.  Avrupa Sayısal Gündem Girişimi’nin 2015 yılında e-devlet kullanan Avrupalı vatandaş oranını yüzde 50’ye çıkartmayı hedeflediği belirtildi.

Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiye bu bağlantı üzerinden erişebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN