Dünya 23 EKİM 2011 / 16:05

Avrupa genişbant erişimine 9,2 milyar dolar harcayacak

Planla birlikte, kırsal genişbant için ek yatırımın hızlandırılması hedefleniyor. Bu yapının, sayısal servisler için tek bir pazar yaratmaya yardımcı olması da planlar arasında yer buluyor.
Komisyon, evlerde internet bağlantısının hızını geliştirmek konusunda halihazırda hedefler belirlemişti. Hedef; 2020 yılında tüm Avrupalıların en az 30 Mbps hıza ulaşabilmesini sağlamak ve nüfusun yarısını 100 Mbps hıza kavuşturarak, kıtayı daha rekabetçi ve verimli hale getirmek.
AB’nin yürütme yapısı 2014-2020 yılları arasında yapılacak yatırımın fonlamasını karara bağlayacak. Ama bu planın hayata geçebilmesi için Avrupa Parlamentosu ve AB Bakanlar Kurulu’ndan da onay alması gerekiyor.
Kaynaklara göre, ekonomisinin daha rekabetçi olmasını, daha fazla iş ve fırsat sunmasını isteyen Avrupa, bu tarz hızlı genişbant ağlarına ihtiyaç duyuyor.
Yatırımın en az 7 milyar avroluk bölümü yüksek hız genişbant ağlarının inşası için harcanacak. Bu yatırımın fon kaynakları büyük ölçüde borç enstrümanları ve tahvil şeklinde olacak. Komisyonun kalan fonlaması da e-sağlık, siber güvenlik ve akıllı enerji ağları gibi genişbant bazlı hizmetlerde tek bir Avrupa pazarı oluşturulmasına destek için harcanacak.
Yatırımın bir kaynağı ‘Avrupa Hizmetlerini Birleştirmek’ (Connecting Europe Facility - CEF) isimli fon olacak. Bu fon aynı zamanda yeni ulaştırma ve enerji projeleri için de kullanılabilecek.
Bu planın bir önemli hedefini de, kırsal genişbanta daha fazla yatırım yapmak oluşturuyor. Telekom şirketleri genelde bu tarz bölgelere daha az yatırım yapıyor. Çünkü buralar onlar için, daha yoğun şehirler kadar kârlı olmuyor.
Komisyonun sayısal gündemi ağırlıklı olarak insanları hızlı bağlantılara kavuşturmak gibi görünse de, bir taraftan da elektronik kamu hizmetlerinin de tüm bölgede eşit erişilebilirliğini sağlamak da hedefleniyor.
ETİKETLER : Sayı:843

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics