Dünya 23 MAYIS 2016 / 11:49

Avrupa Komisyonu Google’ın peşini bırakmıyor

Teknoloji şirketlerinin pazardaki güçlerini tekelleşmeye yönelik kullanmalarına karşı Avrupa Komisyonu’nun tutumu sertleşiyor.
Tekelleşme konusunda hiçbir şirkete taviz vermeyen Avrupa Komisyonu, pazardaki hakimiyetlerini bu amaçla kullanan şirketlere ceza yağdırmaya hazırlanıyor. Komisyon, bu konudaki ciddiyetini göstermek için günah keçisini bile belirledi. Son dönemde Google’ın aram sonuçlarında kendi platformlarını öne çıkarması, diğer arama motorlarının ve platformların tepkisini çekerken, Avrupa Komisyonu’nun Google’a 3 milyar Euro ceza verebileceği ifade ediliyor.  
Arama konusunda uzun bir süredir Avrupa Komisyonu tarafından takip edilen Google, konuya temkinli yaklaşıyor. Arama motoru konusunda herhangi bir yanlış uygulama içerisinde bulunmadığını ifade eden şirket yetkilileri, verilecek cezanın haksız olduğunu savunuyor. Arama motorunun yanı sıra Android konusunda da Avrupa Komisyonu ile sorunlar yaşayan şirket, Komisyon’dan gelen uyumluluk taleplerini de karşılamak zorunda.
Avrupa Komisyonu ise ceza konusunda oldukça net. Google’ın arama motoru faaliyetlerini 7 senedir takip eden Komisyon’un Google ceza vermesine kesin gözüyle bakılıyor. Son dönemde birden fazla konuda Google ile karşı karşıya gelen Komisyon’un hali hazırda kestiği en önemli cezanın 1,1 milyar Euro büyüklüğünde olduğunu göz önüne alırsak, Google’ı büyük bir cezanın beklediğini söyleyebiliriz. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN