Dünya 23 MAYIS 2016 / 11:49

Avrupa Komisyonu Google’ın peşini bırakmıyor

Teknoloji şirketlerinin pazardaki güçlerini tekelleşmeye yönelik kullanmalarına karşı Avrupa Komisyonu’nun tutumu sertleşiyor.
Tekelleşme konusunda hiçbir şirkete taviz vermeyen Avrupa Komisyonu, pazardaki hakimiyetlerini bu amaçla kullanan şirketlere ceza yağdırmaya hazırlanıyor. Komisyon, bu konudaki ciddiyetini göstermek için günah keçisini bile belirledi. Son dönemde Google’ın aram sonuçlarında kendi platformlarını öne çıkarması, diğer arama motorlarının ve platformların tepkisini çekerken, Avrupa Komisyonu’nun Google’a 3 milyar Euro ceza verebileceği ifade ediliyor.  
Arama konusunda uzun bir süredir Avrupa Komisyonu tarafından takip edilen Google, konuya temkinli yaklaşıyor. Arama motoru konusunda herhangi bir yanlış uygulama içerisinde bulunmadığını ifade eden şirket yetkilileri, verilecek cezanın haksız olduğunu savunuyor. Arama motorunun yanı sıra Android konusunda da Avrupa Komisyonu ile sorunlar yaşayan şirket, Komisyon’dan gelen uyumluluk taleplerini de karşılamak zorunda.
Avrupa Komisyonu ise ceza konusunda oldukça net. Google’ın arama motoru faaliyetlerini 7 senedir takip eden Komisyon’un Google ceza vermesine kesin gözüyle bakılıyor. Son dönemde birden fazla konuda Google ile karşı karşıya gelen Komisyon’un hali hazırda kestiği en önemli cezanın 1,1 milyar Euro büyüklüğünde olduğunu göz önüne alırsak, Google’ı büyük bir cezanın beklediğini söyleyebiliriz.