Dünya 29 HAZİRAN 2015 / 08:03

Bağışladığınız kan hayat kurtardı mı?

İsveç’te başlatılan yeni uygulama ile kan bağışı yapan donörlere, kanları kullanıldığında özel bir teşekkür SMS’i gönderiliyor.

Her ne kadar Türkiye’de SMS reklamlarına karşı özel bir yasa çıkarılarak firmaların uyanıklıkları engellenmeye çalışılmış olsa da değişik yöntemlerle firmalar bizlere SMS göndermeye devam ediyor. Whatsapp uygulamasının ortaya çıkışıyla beraber popülerliği bir hayli azalan SMS’ler, adeta bir reklam platformuna dönmüş durumda. Diğer taraftan bankalar ve devlet kurumları, ihtiyaç duyulduğunda iletişim için SMS’leri kullanmaya devam ediyor.

İsveç ise SMS servisleri arasına dikkat çekici bir yenilik ekliyor: “Hayat kurtardın” SMS’leri… Kan bağışları için yeni gönüllüler bulmakta zorlanan İsveç, basit bir altyapı düzenlemesi yaparak kan bağışı yapanların hayat kurtardıklarında durumdan haberdar olmalarını sağlıyor. Bağışın hemen ardından gelen teşekkür mesajı, kanın kullanıldığı tarihte “Bir hayat kurtardın” mesajıyla devam ediyor. Sık sık bağış yapan donörlerin bu SMS’lerle beraber daha da teşvik olacağı kesin.

Her ne kadar basit bir uygulama olarak görünse de işin içerisine sosyal medya girdiği takdirde ulaşılan kitle çığ gibi büyüyor. Donörler sosyal medya üzerinde paylaştıkları SMS’lerle takipçilerini de bir şekilde teşvik etmiş oluyor. Takip ettiği bir yakınının / tanıdığının kan bağışı yaptığını ve hayat kurtardığını öğrenen sosyal medya kullanıcıları, böylece kan bağışı için teşvik edilmiş oluyor. Ayrıca bir kere bağış yapan donörün de tekrardan kan bağışı yapma oranının artacağına inanılıyor.

 
ETİKETLER : 1028

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics