Dünya 30 MAYIS 2010 / 18:00

Barda unutulan iPhone

Üç yıl önce dünyaya sunulan iPhone ile Apple bu kez mobil iletişiminde bir devrimi gerçekleştirmiş bulunuyor. 31 Mart 2010 tarihinde sona eren üç aylık dönemde yüzde 131 büyüyen ve satışları 8.75 milyona ulaşan iPhone, şirketin net kârının da yüzde 90 büyüyerek 3.07 milyar dolara erişmesinde en büyük katkıyı sağlayan ürün oldu.
Sadece ABD’de değil aynı zamanda Asya ve Avrupa ülkelerinde de iPhone satışlarının şimdiye dek beklenenin çok daha üstünde gerçekleştiği görülüyor. Asya’da satışlar 6 kat büyürken, Japonya’da ve Avrupa’da satış büyümesi sırasıyla yüzde 183 ve yüzde 133 oldu. 2007 yılının Mayıs ayından Nisan ayının sonuna kadar satılan iPhone’ların sayısı 50 milyonu geçiyor. Öte yandan aynı dönem içinde Macintosh satışları da bir yıl öncesine göre yüzde 33 büyürken sadece iPod’un satışlarında yüzde 1 düşüş gözlendi.
Şimdi Haziran ayında geleneksel bir Apple olayı olan Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda iPhone’ın yeni bir sürümünün  tanıtılması bekleniyor. Ancak BT dünyasında ürünler ile ilgili gizlilik kurallarının en sıkı uygulandığı Apple Nisan ayında beklenmedik bir gelişme ile karşı karşıya kaldı. Bu konferansta büyük olasılıkla CEO Steve Jobs tarafından tanıtılması beklenen bu yeni ürünün fotoğrafları teknoloji bloglarında çıkmaya başladı.
Ancak Apple’ın konferans öncesi büyük bir gizlilikle teknoloji medyasından sakladığı ürünün prototipinin bir Apple mühendisine ait olduğu ve bu kişinin iPhone’ı Silikon Vadisi’ndeki bir barda birkaç içkiden sonra unutarak çıkması olayın daha da ilginç olmasına yol açtı.
Bu ürünü barda bulan kişinin teknoloji haberleri sitesi olan Gizmodo’ya 5 bin dolara sattığı ve sitenin birkaç saat içinde 1 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edildiği bu kuruluş tarafından açıklanırken kimliği gizli tutulan Apple mühendisinin akıbetinin ne olduğu henüz belli değil.
Yeni iPhone sürümü geliyor
Sitede yayınlanan görüntülere göre iPhone’ın yeni sürümünün daha ince olduğu, daha keskin bir çizgiye sahip olduğu, ses kontrol ve açma, kapama düğmelerinin daha değişik olduğu ve daha iyi bir ses alıntısı için arka tarafının seramik camla kaplı olduğu anlaşılıyor. Bu yeni iPhone’ın Apple’ın yeni bir mobil işletim yazılımı ile çalışacağı ve Google ile Apple arasındaki rekabeti daha da kızdıracak olan yeni bir reklam sistemini içereceği bekleniyor. Bazı kaynaklar bu olayı Apple’ın bir pazarlama taktiği olduğu şeklinde yorumluyorlar. Gizmodo’dan yapılan bir açıklamada Apple’ın hukuk danışmanı tarafından söz konusu iPhone’ın iadesi istenmiş olup, bu istek yerine getirilmiş bulunuyor.
Apple’ın bu gelişmeler üzerine sadece bilgi edinmek üzere yaptığı başvuru üzerine San Mateo şerif ofisinden bazı görevlilerin arama izni olmadan bir gazetecinin çalışma odasını basarak dört bilgisayarına ve iki sunucusuna el koyması medyada sert tepkilere yol açmış oldu.
Bazı yazarlar bu olayın performansı ile dünyanın en yenilikçi şirketi olan Apple gibi bir şirkete yakışmadığını ileri sürerken Apple’dan bu konuda şimdiye dek bir açıklama yapılmış değil. Şimdi Silikon Vadisi’nde Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda bu olaylardan sonra sırları ve özellikleri açığa çıkmış olan Apple’ın bu ürün için nasıl bir tanıtım yapacağı merakla bekleniyor.
ETİKETLER : Sayı:773

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics