Dünya 17 OCAK 2010 / 18:00

Bilgi tüketimi nereye gidiyor?

ABD’de akla gelmedik her türlü alanda yapılan araştırmalara son günlerde bir yenisi daha eklendi. Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre vasat bir Amerikalı her gün 34 gigabayt veri tüketiyor. Bu veri miktarı son otuz yıl önce tüketilen veriden yaklaşık yüzde 350 daha fazla.
“Ne Kadar Bilgi?” adı ile yayımlanan araştırma raporu Amerika’da her türlü iletişim ve tüketim ile ilgili bilgileri kapsıyor. Bu rapora göre 2008 yılında evlerde tüketilen bilginin toplamı 3.6 zettabayt. Bir zettabayt 1024 ekzabayt olup bu sayı 1 rakamından sonra 21 adet sıfırın konulması ile oluşuyor. Başka bir perspektif ile bakıldığında zettabaytın binde birine eşit olan bir exabayt 5.1 milyon bilgisayarın sabit diskinin toplam kapasitesine eşdeğer.
Kişilerin tükettiği bu bilginin kaynağı konusunda araştırmacılar bilginin her yerden  kaynaklandığını tek bir günde bir kişinin 100 bin bilgi sözcüğü tükettiğini, Leo Tolstoy’un “Harp ve Sulh” adlı romanının ise 460 bin sözcükten oluştuğunu belirtiyorlar. Araştırmacılara göre bu tüketim günde 100 bin sözcüğün okunduğu anlamına gelmemekte, kişinin 24 saatlik bir süre içinde gördüğü, işittiği sözcüklerin toplamı olup bu bilgi yağmurunun kaynağında  web, mesaj ve video oyunları da bulunuyor.
Gene pek çok Amerikalının günlük ortalama bilgi tüketim süresi 11.8 saat olup bu sürenin dört buçuk saatten fazlası televizyon izlenmesini içeriyor. Bilgisayar kullanımının payı günde yaklaşık iki saat olurken geri kalan bölümünü telefon, radyo, müzik ve okuma oluşturuyor. Bütün bu ögelerin büyük bir bölümü e-postalarını gözden geçirirken telefon konuşması yapmak veya televizyon izlerken mesaj atma gibi eş zamanda yer alıyor.
Oyunlar bilgi tüketimini artırıyor
“Ne Kadar Bilgi” de ayrıca video oyunlarına ilişik baytların sayısında çok büyük artış gözlendiğine işaret ediliyor. Bu oyunlarda tüketilen baytlarda ve zamandaki artış bilgi tüketimin büyümesinde çok etkin bir rol oynuyor. Bu oyunların başında Tetris gibi analitik ve Facebook’ta FarmVille gibi sosyal ağ içerikli oyunlar geliyor.
Basılı medyanın etkisinin bilgi tüketimindeki payı azalsa da webde dolaşanların tükettiği zaman göz önünde tutulduğu takdirde kişilerin daha çok okudukları anlaşılıyor. Özet olarak 1980 yılından 2008 yılına dek Amerikalıların tükettikleri baytların sayısı her yıl yüzde 6 artışla 28 yıl içinde yüzde 350 büyümüş oluyor.
ETİKETLER : Sayı:754