Dünya 13 EKİM 2014 / 13:54

Bilim varken büyüye ihtiyacımız var mı?

Star Trek ve Harry Potter gibi bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumuz görünmezlik cihazları artık gerçek hayata da taşınıyor.

Daha önce birkaç üniversite bunun çeşitli örneklerini yapsa da bu kez, günlük malzemelerle yapılabilen ucuz bir görünmezlik pelerini yapmak mümkün görünüyor.

Rochester Üniversitesi bilim adamları tarafından oluşturulan görünmezlik pelerininin, üç boyutlu ve çok yönlü sürekli gizleme sağlayan ilk görünmezlik cihazı olduğu iddia ediliyor. Bu da ışığın, arasına ne girerse girsin lensler aracılığıyla nesneden göze aktarılması anlamına geliyor.

“Rochester Pelerini” adı verilen bu pelerin aslında somut bir malzeme değil. Aksine, göz doktorlarının kullandığı bir cihaz gibi görünüyor.  Bu katmanlı lensin arkasına bir nesne yerleştirildiğinde ise ortadan kayboluyor.

Bu basitleştirilmiş bir tasarım olsa da araştırmacılar çok daha büyük nesneleri gizlemek için bir yol geliştirdiklerini söylüyorlar. Örneğin, bir kamyon üzerine çok büyük lensler yerleştirerek onu her açıdan gizleyebilirsiniz. Ancak pratikte bunun nasıl işleyeceği hala kesinleşmiş değil.

Rochester Üniversitesi bilim adamları, ortalama 100 dolara kendi “Rochester Pelerin”inizi nasıl yapacağınızı da açıklamış. Optics Express’da yayınlanan makalede görünmezliğin matematik formülü uygulayarak 15 dereceye kadar görünmezlik sağlayabilirsiniz.
ETİKETLER : 991

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics