Dünya 09 OCAK 2011 / 18:00

Bilinen zararlı yazılım sayısı 50 milyona çıkacak

Yeni yılın bilgisayar güvenliği açısından neler getireceğini değerlendiren uluslararası antivirüs kuruluşu ESET, zararlı yazılım sayısının yeni yılda 50 milyon adete çıkmasının beklendiğini, en büyük saldırıların ise Facebook, Twitter gibi sosyal platformlara ve taşınabilir cihazlara yönelik olacağının öngörüldüğünü duyurdu. ESET’in kıdemli araştırma uzmanı David Harley ve ESET Sanal Tehdit Analiz Merkezi (CTAC) uzmanları, 2011 tehdit eğilimlerini açıkladı. Buna göre Facebook, Twitter gibi sosyal platformların yanı sıra Google, Yahoo, Bing gibi popüler arama motorlarına yönelik sosyal mühendislik saldırıları artacak. Yine taşınabilir cihazlara yani internet bağlantılı akıllı telefonlara yönelik tehditlerde yoğunlaşma olacak. ESET uzmanlarına göre, Botnetler yani virüslü çok sayıda bilgisayarın uzaktan yönetilmesi tehditinin, 2011 yılında da büyümeye devam edeceğini öngörüyor. Öte yandan 2010 yılında “bilinen” bulaşıcı örnek sayısının 40 milyon olarak belirlendiğini aktaran ESET uzmanları, 2011 yılı içerisinde bu sayının “iyimser” bir tahminle 50 milyonu geçmesini bekliyor.

ESET Sanal Tehdit Analiz Merkezi (CTAC) uzmanları 2011 tehdit eğilimleri

l ESET Sanal Tehdit Analiz Merkezi takımı Facebook ve Google kullanıcılarının hali hazırda karşılaştıkları saldırılarının artacağına ve hatta LinkedIn, Orkut ve Twitter gibi diğer sosyal ağ sitelerinin ve Bing, Yahoo gibi arama motorlarının da bu saldırılara maruz kalacağı konusunda hemfikir. Facebook, sosyal medya gizliliği meselesinin müşterilerinin talebi olması gerekçesi ile neyin paylaşılıp neyin paylaşılmaması gerektiğini müşterilerinin sorumluluğuna bırakmaya devam eder ise hastalıktan çok belirtileri tedavi etmeye de devam eder.
l Taşınabilir cihazların hedef alınması giderek artacak.
l Yeni bir tehdit çeşidi sayılmasalar da Botnetler bu yıl da büyümeye devam edecekler.
ETİKETLER : Sayı:803
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN