Dünya 02 EKİM 2013 / 14:21

Bill Gates'in koltuğu sallanıyor

Microsoft yatırımcıları yeni yapılanma ve CEO'nun önünü açmak için Bill Gates’i devirmek istiyor.

Reuters’ta yer alan habere göre, Microsoft’un en üst seviyedeki 20 yatırımcısı lobi faaliyetinde bulunarak Bill Gates’in yönetim kurulu başkanlığından inmesi konusunda çalışmalar yürütüyor.

Uzun süredir şirketin gelişimi konusunda yeterli adımı atmadığı için eleştirilen Steve Ballmer’ın emekli olacağını duyurmasının ardından Bill Gates’in de koltuğu sallanıyor. Günümüzde teknoloji dedniğinde hâlâ sözü geçen kişilerin başında gelen Gates, çağın gereklerine ayak uyduramadığı için eleştiriliyor.

Reuters’a konuşan kaynaklar, Microsoft yönetiminin yüzde 5’in üzerinde şirket hisselerini bulunduran yatırımcıları dikkate alması gerektiğini savunuyor. Kaynaklar, yatırımcıların isimlerinin açıklanmasının doğru olmayacağına inanıyorlar. 277 milyar dolarlık şirketin en büyük hisse sahibi olan Bill Gates’in yüzde 4.5’luk payı bulunuyor.

Gates’in yönetim kurulu başkanlığı görevini bırakması gerektiğini ifade eden yatırımcılar, yeni gelecek olan CEO ve yeni stratejilere adaptasyon konusunda Gates’in engel olabileceği görüşünü savunuyor. Ballmer’ın şirketin başında bunca zaman kalması ve başarılı olarak görülmesi, bu yatırımcıların fikirlerini doğrulamak için dayanak noktası olarak kullanılıyor.

Bill Gates’in son dönemde rekabetçi bir kurumdan ziyade hayır işleriyle gündeme gelmesinin de yatırımcıları etkilediği söyleniyor.

2018’de Gates’in şirkette hissesi kalmayacak

1986 yılında şirketi halka açan Bill Gates, o sırada yüzde 49 hisseye sahipti. Yapılan anlaşma gereği her yıl hisselerinde azalma olan Gates’in 2018 yılında şirkette hiçbir finansal payı bulunmayacağı biliniyor. 2000 yılında Steve Ballmer’a CEO’luk görevini devreden Bill Gates, Microsoft’tan yavaşça elini çekmiş ve günlerini Bill & Melinde Gates Foundation için çalışmaya adamıştı.

Microsoft şimdilerde Ballmer’ın ardından gelecek bir CEO arayışı içerisinde. Ballmer’ın gerçekleştirmekte geç kaldığı ancak doğru olduğuna inanılan hedefleri devam ettirmesi istenen yeni CEO’dan beklentiler büyük. Yeni CEO’dan Surface tablet ve Xbox oyun konsolu gibi donanım tabanlı ürünlere odaklanması ve amiral gemisi yazılımların internet üzerinden sağlanması için gerekli dönüşümün tamamlanması isteniyor.

Yatırımcı tepkileri farklı

Gates’in görevden ayrılması konusundaki haberlerin çıkmasının ardından yatırımcılarda farklı tepkiler oluştu. HighMark Capital Management Portföy Yöneticisi Todd Lowenstein, değişimin şirketin stratejisini gerçekleştirmesi için gerekli oksijeni sağlayabileceğini ifade etti. Fort Pitt Capital adına konuşan Kim Caughey Forrest ise şirketin bir vizyonere ihtiyaç duyduğunu ve Gates’in bu açığı kapatabilecek kapasitede olduğunu belirtti. Haberlerin ortaya çıkmasını sağlayan kaynak, Gates’in çok saygı duyulan bir teknoloji üstadı olduğunu ancak yatırımcıların artık yönetim kurulu başkanından daha etkin bir CEO görmek istedikleri bilgisini verdi.

Dünyanın en değerli teknoloji şirketlerinden biri olan Microsoft geçtiğimiz mâli yılda 22 milyar dolar kâr elde ettiğini açıklamıştı. Ancak şirket, akıllı telefonlar ve tablet konusunda kişisel bilgisayarlarda olduğu kadar başarılı olamadığı için oldukça yoğun eleştiri almıştı. Yaklaşık 10 yıldır şirketin hisselerinde önemli bir değişiklik gözlenmezken, Apple ve Google gibi şirketler karşısında mobil alanda geride kalındığı görüldü.
ETİKETLER : Bill Gates Microsoft
YORUMLAR
T.C. 05 EKİM 2013 / 13:41 0 0
Bill Gates yüksek yeteneklere sahip birisi, bu kesin. ve yıllar boyunca daha fazla bilgi ve tecrübe kazandığı da bir gerçek. Fakat ufak bir ayrıntı var. Eğer bir insan birkaç işle uğraşmaya başlamışsa ve eğer o işler birbirinden karakter olarak farklı ise, o durumda insan tüm işlere aynı oranda odaklanamaz. Bu nedenle hissedarlar haklı olabilir. Aksi halde, Bill Gates'i yönetim kurulundan uzaklaştırmak pek akıllıca olmaz.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics