Dünya 18 EYLÜL 2011 / 17:07

Bir milyon robot

Çin’de özellikle iPhone ve iPad’lerin montajını yapan Foxconn Technology Group işçilik ücretlerinin sürekli yükselmesi karşısında üretim merkezlerinde daha fazla robot kullanarak otomasyon yolunda önemli adımlar atmaya başladı.
Foxconn gibi aralarında Dell, HP ve Nokia gibi müşterilere iş yapan diğer taşeron şirketler fabrikalarını şimdilik daha ucuz işçiliğin bulunduğu ülkenin iç bölgelerine taşıyıp bu sorunu çözecek yatırımlara giriyorlar. İşçilik ücretlerinin artışının her gün hız kazandığı Çin’de bazı kuruluşların bu eğilim karşısında faaliyetlerini durdukları da gözleniyor.
İşçilik ücretlerinin çok düşük olduğu dönemlerde yabancı teknoloji şirketlerden çok büyük işler alan Çin şirketleri şimdi bu sorun karşısında robot teknolojisine büyük yatırımlar yapmaya başladılar. Bu şirketlerden Foxconn üretimde bu yıl kullandığı 10 bin robotun sayısının gelecek yıl 300 bine ve üç yıl içinde de bir milyona çıkacağını açıkladı.
Robotların devreye girmesi ile açıkta kalacak işçileri yeni işlerde çalışmalarını sağlamak amacı ile şimdi Foxconn’da yoğun bir araştırma yapılıyor. Geçen yıl Çin’deki çeşitli üretim merkezlerindeki intihar olayları yüzünden bir hayli zor günler geçiren Foxconn’un robot kullanımı sadece montaj hatları ile sınırlı kalacak. Temmuz ayında Foxconn fabrikasındaki bir intihar olayı bu şirketi yeniden zor bir duruma sokarken Güney Çin’de Toyota ve Honda fabrikaları da ilk kez düşük ücretler nedeniyle greve gitti.
1.2 milyonluk işçinin çalıştığı Foxconn’da robot kullanımı ile bu iş gücünün önemli bir bölümünün katma değeri yüksek olan diğer üretim kollarında, araştırma ve geliştirme gibi alanlarda çalıştırılmasına yönelik planlamaların son aşamasına gelindiği açıklandı. Foxconn sadece Çin’deki tesislerinde robotlaşma işi ile yetinmeyip montaj işini deniz aşırı ülkelere de taşıyor. Meksika’da Cisco Systems’den hazır bir fabrikayı satın alırken mobil telefon montajı için de Brezilya’da önemli yatırımlar yapan Foxconn 2009 yılında Meksika’da ve 2010 yılında da Slovakya’da Sony’nin LCD televizyon fabrikalarını satın aldıktan sonra şimdi  Sharp, Canon ve Hitachi gibi dünyaca ünlü  Japon yüksek teknoloji şirketleri ile işbirliği konularında görüşmelerini sürdürüyor.
ETİKETLER : Sayı:838

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics