Dünya 18 EYLÜL 2015 / 14:56

Bir sosyal sorumluluk projesi LifeStraw

Danimarka kökenli Vestergaard Frandsen Group şirketi tarafından geliştirilen bir sosyal sorumluluk projesi olan LifeStraw, taşınabilir su filtresi olarak tanımlanabilir.

Büyük bir pipete benzeyen bu cihaz, içme sularından kaynaklanan; dizanteri, kolera, koli basili gibi bulaşıcı hastalıkları dezenfekte ediyor. Afrika, temiz içme suyu konusunda sıkıntı yaşayan kıtaların başında geliyor. Afrika özelinde susuzluğun sebep olduğu en önemli sorunlardan biri de sağlık alanında yaşanıyor. Akarsuyun yakın olduğu yerlerde de suyun taşıdığı salgın hastalıklar yaygın olarak görülüyor. Kolera, tifo, dizanteri, zatürre gibi hastalıklar kıta genelinde rekor sayıda çocuğun ölümüne sebep olabiliyor.

İçme suyu sıkıntısı çekilen bu coğrafyalarda, kirli su kaynaklarından temiz su ihtiyacını karşılamak üzere bu buluştan yararlanılıyor. Taşınabilir su arıtma filtresi LifeStraw; Afrika kıtası ya da coğrafi anlamda su sorunu yaşayan ülkelerdeki insanları temiz içme suyu bulması ve salgın hastalıkların önüne geçilmesi adına olumlu bir gelişme olarak kabul ediliyor.

18 dolar ödeyerek alınabilecek bu cihaz, Time Dergisi tarafından en yararlı buluşlar arasında gösterildi. Afrika halkı için gerçekleştirilen bir sosyal sorumluluk projesi olsa da LifeStraw satın alan herkesin ödemesi yoksul ülkelerin vatandaşlarına gönderilecek.
ETİKETLER : 1039

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN