Dünya 29 OCAK 2012 / 13:29

BlackBerry yaratıcısı RIM’in CEO’ları istifa etti

2011 yılı BlackBerry üreticisi Research in Motion için pek de iyi geçmedi. Şirketin Nokia ve Samsung gibi devlere satılabileceği konuşulurken, yatırımcıların baskısı Mike Lazaridis ve Jim Balsillie’yi koltuğundan etti.
Pazar günü yapılan açıklamaya göre, daha önce Siemens’te çalışan ve 2007 yılında Kanadalı şirkete katılan Thorsten Heins yeni CEO ve başkan oldu.
Yaklaşık 20 yıldır ortak olarak hem başkanlık hem de CEO’luk görevini yürüten Lazaridis ve Balsillie, geçtiğimiz yıl Android’in de etkisiyle önemli mesafe kateden Samsung ile akıllı telefona farklı bir form kazandıran Apple karşısında başarısız oldu.

“Artık liderliğin değişme zamanı geldi”
Yatırımcılar dönüşümcü bir liderin gelmesini istediklerini vurgularken eski CEO Lazaridis de benzer bir açıklama yaparak veda etti. Her başarılı şirketin gelişiminde, kurucuların yeni liderliğe ihtiyaç duyulduğunu fark ettiği dönemin olduğunu aktaran Lazaridis, “Jim ve ben de yönetime gittik ve o zamanın şimdi geldiğini bildirdik” dedi.
Blackberry 7’nin piyasada olduğunu, PlayBook 2.0’ın Şubat ayında, BlackBerry 10’un da bu yılın sonunda piyasaya sürüleceğini aktaran Lazaridis, “Jim, yönetim ve ben yeni liderin Thorsten Heins olması konusunda hemfikiriz” açıklamasında bulundu.

Heins şirketi bu zor durumdan çıkarabilir mi?
Uzmanlar, Siemens’te çalışan ve 2007 yılında Kanadalı şirkete katılan Thorsten Heins’ın henüz kapalı bir kutu olduğuna işaret ediyor. Mühendis olan Heins’ın şirketi bu zor durumdan çıkarmasının kısa vadede zor olduğu bilinirken, BlackBerry’nin bir mühendisten çok farklı stratejiler geliştirecek bir lidere ihtiyacı olduğuna dikkat çekiliyor.
RIM’in yeni CEO’su, ilk açıklamalarında şirketin şu an yürüttüğü stratejiden vazgeçmeyeceklerini aktardı. Heins, “Ben şu an için çok keskin değişikliklere ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. Biz evriliyoruz, ama bu sarsıcı bir değişiklik olmayacak” dedi.

BlackBerry ne yapmalı?
Yeni işletim sisteminde Android uygulamalarının çalışacak olması kısa vadede çözüm gibi görünse de, Android telefonların ne boyut ne de diğer donanımlarında standart olmaması gelecekte sorun yaratacaktır. Zira bambaşka bir platform ve telefonda her uygulamanın aynı verimde çalışması zor görünüyor. Bu sorun sadece BlackBerry değil, diğer Android üreticileri için de sorun yaratıyor.
BlackBerry akıllı telefonların Torch ile yaratılan “dokunmatik ekran hayal kırıklığını” gidermesi için oldukça gayret etmesi gerekiyor. Bunun yanında sistem arızası nedeniyle ortaya çıkan imaj probleminin de östesinden gelinmesi hedeflenmeli.
ETİKETLER : Sayı:856