Dünya 20 NİSAN 2015 / 11:46

Böcek robotlar hayat kurtaracak

Bilkent ve Harvard Üniversiteleri araştırmacıları tarafından geliştirilen böcek robot, özellikle arama kurtarma çalışmalarında önemli rol oynayacak. 

Bilkent ve Harvard Üniversiteleri ortaklığıyla geliştirilen robot böcek, hamam böceğinin hareket kabiliyetinden ilham alınarak geliştirildi. Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Onur Özcan, böcek robot teknolojileri üzerine araştırmalarına ABD'deki Harvard Üniversitesi’nde başladıklarını ve buradaki bilim insanlarıyla "böcek robot" prototipi geliştirdiklerini belirtti.

Böcek robotun, 23 tabaka karbon fiber ve polimer film malzemeden yapıldığını, bu tabakaların lazerle işlendikten sonra üst üste eklenip ısı ve basınç yardımıyla bir araya getirildiğini belirten Özcan, şu bilgileri verdi:

"Robotu tasarlarken, hamam böceğinin hareket kabiliyetlerinden ve doğayla uyumlu fiziksel yapılarından esinlendik. Hamam böceği, 4 bacaklarıyla çok hızlı hareket eder, hatta hızlı koşarken 2 bacaklarının üstüne kalkar. Bilimsel literatürde bu boyutta çok fazla 4 bacaklı  robot bulunmuyor. Genelde 6 bacaklı robot yapılıyor. Biz bu robotta, 4 bacakla da dengeyi sağlayarak devrilmesini önledik. Böcek robot, şu anda öne, arkaya ve bir yengeç gibi yana yürüyebiliyor, geriye dönebiliyor."

İnsan elinin ulaşamadığı işlerde kullanılacak

Robotun tamamlanmasıyla birlikte özellikle arama kurtarma operasyonlarında başarı oranının artması bekleniyor. Küçük aralıklardan geçebilecek olan robot böcek, bu sayede çöken yapılar içerisinde rahatlıkla hareket ederek bina içerisinde kalanların kurtarılmasında önemli rol oynayacak. Bunun yanı sıra boru hattı, uçak motoru ve benzeri hassas yapıların bakımlarında da kullanılacak olan teknoloji, zaman içerisinde eklenecek sensörler ve eklentilerle birlikte daha farklı sektörlerde de kendisine yer bulabilecek.

 
ETİKETLER : 1018

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics