Dünya 09 MAYIS 2010 / 18:00

British Telecom’dan Antartika’da ilk uydu terminali

British Telecom, dünyanın en soğuk, kuru ve rüzgârlı bölgelerinden biri olan Antarktika’daki ilk uydu terminalini tamamladığını açıkladı. İki yıl önce planlanmasına başlanan Troll Buz İstasyonu’nun yerleştirilmesi için kısa süren “iyi hava” aralığının yakalanması ve sevkıyatın yapılabilmesi için detaylı bir çalışma yapıldı.
Troll Buz İstasyonu, Avrupa’nın sivil küresel konumlandırma sistemi  (GPS) ve geliştirilmiş hassaslık ve garanti  edilmiş konumlandırma hizmetleri sunan Galileo programı için BT’nin konuşlandırdığı küresel ağın bir parçası olacak.
BT’nin diğer sahaları La Reunion, New Caledonia, Easter Island ve Hawai gibi yerlerde bulunuyor. BT kısa süre önce, Galileo’nun pilot aşaması için bir veri dağıtım ağının konuşlandırılması amacıyla Avrupa Uzay Ajansı ile olan sözleşmenin uzatılması yönünde de imza attı.  Galileo sistemi tamamen konuşlandırıldığında Amerikan GPS ile birlikte çalışan 30 uydu ve yer istasyonlarından oluşacak. Galileo hakkında detaylı bilgiye de http://ec.europa.eu/enterprise/policies/space/galileo/index_en.htm adresinden ulaşılabiliyor.
ETİKETLER : Sayı:770
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN