Dünya 20 KASIM 2011 / 15:48

BT dünyasının yeni kadın CEO’ları

BT dünyasının en büyük iki şirketi, Hewlett-Packard ve IBM’in CEO’luk görevleri artık iki kadın yöneticinin ellerinde. Görevine son verilen HP’nin CEO’su Leo Apotheker’in yerine Meg Whitman atanırken IBM’in başına da Virginia Rometty geçiyor.
Whitman’ın HP’ye CEO olduğunun açıklanması ile bu şirketin 2005 yılından bu yana üçüncü kez CEO değişikliğine gittiği görüldü. HP’nin 1999 yılında ilk kadın CEO’su olan Carly Fiorina şirketin stratejisi konusunda yönetim kurulu ile fikir ayrılığı yüzünden 2005 yılında görevinden ayrılırken yerine geçen Mark Hurd ise başarılı bir performans göstermesine karşın HP’ye iş yapan bir dış kuruluşun kadın yöneticisi ile olan ilişkisi ve şirketin kendisine tanıdığı kişisel giderlerdeki düzensizlik nedeniyle 2010 yılının Ağustos ayında HP’deki CEO’luk görevinden uzaklaştırıldı.
Hurd’ün halefi Leo Apotheker ise bir yıla yakın CEO’luk dönemi sırasında beklenen finansal sonuçlarının alınmaması ve şirketin hisse senetlerinin değerlerinin düşmesi nedeniyle 13 milyon dolar bir tazminat alarak HP’den ayrıldı.
HP’nin yeni CEO’su ve ABD’nin en zengin kadınlarından biri olan 55 yaşındaki Meg Whitman 1998 yılında girdiği e-Bay’in CEO’luk görevini başarı ile yürütmüş ve 2010 yılındaki Kaliforniya valiliği seçiminde aday olmak üzere 2007 yılında şirketinden ayrılmıştı. Kendi fonlarından 144 milyon dolar harcadıktan sonra seçimi kaybeden ve bu yılın Ocak ayında HP’nin yönetim kurulu üyeliğini üstlenen Whitman 22 Eylül’de HP’nin ikinci kadın CEO’su olarak işe başladı.
Princeton Üniversitesi’nde okuyan ve masterını Harvard Business School’da yapan Meg Whitman’ın Princeton’a yaptığı 30 milyon dolarlık bağışı ile tamamlanan Whitman College 2007 yılında eğitime açıldı. Whitman’ın HP’deki maaşı ise sadece 1 dolar !...
Öte yandan 2012 yılının başında 54 yaşındaki Virginia Rometty IBM tarihinde ilk kadın CEO olarak görevine başlayacak. Şimdiye dek kıdemli başkan yardımcılığı görevini yürüten ve IBM’de yakın çalışma arkadaşları tarafından Ginni olarak çağrılan Rometty’e CEO’luk görevini teslim edecek CEO Samuel Palmisano yönetim kurulu başkanı görevini sürdürecek.
Son on yıldan beri IBM’in hızla büyüyen servis işinin başarısında çok büyük payı olan Rometty IBM’de 1981 yılında sistem mühendisi olarak işe başladı IBM’deki çeşitli yönetim kademelerine yükselen Rometty özellikle bankacılık,
sigorta, telekomünikasyon ve sağlık sektörlerindeki kuruluşlarda IBM’in işlerinin gelişmesinde etkin bir rol oynadı.
Rometty’nin asıl başarısının 2002 yılında IBM’in büyük iş danışma kuruluşu PricewaterhouseCoopers’ı (PWC) satın almasındaki çalışmasında görülüyor. Satın almanın gerçekleşmesinden sonra ayrı bir kültüre sahip PWC’nin derin köklü gelenekleri olan IBM ile bütünleşmesinde Rometty’nin çok büyük payı olduğu görüşünde tüm endüstri uzmanları birleşiyorlar.
2009 yılında satış, pazarlama ve strateji çalışmalarından sorumlu olan Rometty IBM’in Çin, Hindistan ve Brezilya gibi yükselen pazarlardaki işlerini büyüttü. Bu pazarlarda IBM’in gelirleri Rometty’den önce tüm gelirlerinin yüzde 20’si iken şimdi yüzde 23’e yükselmiş olup bu oranın şirket projeksiyonuna göre 2015 yılında yüzde 30’u geçmesi bekleniyor.
HP ve IBM’in yeni kadın CEO’ları böylece ABD’nin dev kurumsal yapısında yer alan Xerox’ın Ursala Burns, PepsiCo.’nun Indra Nooyi, DuPont’ın Ellen Kullman gibi güçlü kadın CEO’lar topluluğuna katılmış bulunuyorlar.
ETİKETLER : Sayı:846

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics