Dünya 13 ARALIK 2015 / 18:20

Bu mesajların panoya taşınmasının bir sebebi var

Brezilyalı ırkçılık karşıtı Criola isimli grup, Facebook ve Twitter üzerinden atılan ırkçı iletilerin sahiplerinin peşine düştü.
Sosyal ağların hayatımıza girmesiyle birlikte, insanlar her an her yerde birbirleriyle içerik ve bilgi paylaşır hale geldi. Zaman ve mekân sınırlaması olmadan paylaşımın, tartışmanın esas olduğu bir iletişim şekline dönüşen sosyal ağlarda bazen nefret söylemleri, ırkçılık gibi olumsuz olaylarda yaşanabiliyor.
Brezilya’da sosyal medyada artan ırkçılık ve nefret söylemlerinin artmasıyla birlikte, bir kampanya başlatıldı. Irkçılık karşıtı Criola isimli grup, Facebook ve Twitter üzerinden atılan ırkçı mesaj ve tweet’lerin sahiplerini tespit ederek; atılan ırkçı mesajı evinin yakınındaki reklam panosuna asıyor. Panoya asılan her iletinin altına “ Sanal Irkçılık, Genel Sonuçlar” yazılıyor.
Hava durumu sunucusu Afrika kökenli Brezilyalı gazeteci Maria Julia Coutinho’nun sosyal medyada ırkçı saldırının hedefi olması üzerine başlatılan kampanyanın amacının sanal ırkçılığı gerçek hayatta aşağılayarak, insanları engellemek olarak belirtiliyor.
Küresel çapta ses getiren kampanyayla Criola grubu, insanların isimlerini vermeden yayınladıkları iletilerle onları utandırmadan, ırkçılığa dikkat çekip bir tartışmanın başlamasına neden olmak istediklerini vurguluyor.
ETİKETLER : 1050

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN