Dünya 30 TEMMUZ 2016 / 17:00

Bulut bilişim yatırımları Microsoft’un gelirlerini artırdı

Microsoft, 2016 dördüncü çeyrek döneminin finansal verilerini açıkladı. Microsoft kendi finansal takvimine göre 30 Haziran’da sonlanan 2016 dördüncü çeyrek dönemin finansal verilerini açıkladı. Microsoft’un bu dönemdeki geliri bir önceki yıla oranla yüzde 2’lik bir artışla 22.6 milyar dolar olarak açıklandı. Şirketin net kazançları ise 3.1 milyar dolar olarak belirtildi. Hisse başına düşen miktar ise 39 sente denk geliyor.
Microsoft’un Azure platformunu da kapsayan ve “akıllı bulut” olarak nitelediği iş alanındaki gelirleri ise yüzde 7 artarak 6.7 milyar dolara yükseldi. Microsoft’un ticari bulut alanındaki yatırımlarının şirketin gelirlerinin Wall Street tahminlerinin üzerinde sonuçlanmasında en büyük etkenlerden biri olarak öne çıkıyor. Web siteleri, uygulamalar ve veri için barındırma hizmeti sunan Azure platformunun gelirleri ise yüzde 102 oranda arttığı açıklanmasına rağmen Microsoft tarafından net bir rakam paylaşılmadı.
Bunun yanında bu hızda giderse Microsoft’un bulut tabanlı hizmetlerden elde ettiği gelirlerin yıllık 8 milyar dolar seviyesinden 12.1 milyar dolara yükselmesinin ön görüldüğü açıklandı.
Microsoft’un bulut bilişim tarafındaki gelirleri artmasına rağmen şirketin bu alandaki karlılığının yüzde 17 oranda düşerek 2.19 milyar dolara düştüğü belirtiliyor. Şirket hala bu alandaki karlılığını yükseltmek için girişimlerde bulunuyor. Microsoft’un açıklamalarına göre karlılıktaki bu düşüşün nedeni ise yapılan yüksek Ar-Ge ve pazarlama harcamalarına dayanıyor.
Buna ek olarak Microsoft son dönemde Microsoft Office ürününü aylık sabit ücret karşılığında bulut tabanlı bir hizmete dönüştürmek için adımlar atıyor. Bu adımlar çerçevesinde şirketin Office tüketici ürünleri ve bulut hizmetlerine üye olan kullanıcı sayısının yüzde 19 artışla 23.1 milyona ulaştığı belirtildi.
ETİKETLER : Microsoft 1082

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics