Dünya 09 NİSAN 2011 / 00:36

Bulut bilişimde en büyük engel kurum içindeki düşünce yapısı

VMware’in sponsorluğunda gerçekleştirilen bir araştırma, servis sağlayıcı bulutu bilişiminin uyumunda karşılaşılabilen engellerin sanıldığı gibi teknolojiye olan güvenden değil, bilgiişlem bölümleri içindeki düşünce şeklinden kaynaklandığını ortaya koydu.
IDC tarafından gerçekleştirilen “Hibrid Bulut Başarısını Yükseltin: BT’nin düşünce şeklini değiştirmek” başlıklı araştırmaya göre şirketlerin üçte biri bu seneki bilgi teknolojileri stratejilerinde bulut bilişimi hayati unsur olarak görüyor. Araştırma, önümüzdeki 2 yıllık sürenin bulut bilişimin Avrupa’daki dönüşümü için dönüm noktası olacağını ortaya koyuyor. IDC, 2014’e kadar Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi’nde servis sağlayıcı bulut hizmetlerine 18.8 milyar dolar harcama yapılacağını öngörüyor.
Araştırmada bulut bilişim uyumunun gerçek bilgi teknolojileri hizmet modeli olarak benimsenmesinin, sadece teknolojik engellerin ve kurumların içindeki organizasyonel engellerin üstesinden gelinmesiyle mümkün olacağı uyarısında bulunuluyor. Kuruma özel bulut üzerindeki çoğu teknolojik kuşku ortadan kalkmış olsa da, bazı kurumlar servis sağlayıcı bulutu uyumu için ana ihtiyaçlar olan güvenlik, performans ve fiyat uygunluğu konularını kendilerini durduran ana başlıklar olarak görüyorlar. Oysa araştırmaya göre, uyumu asıl engelleyen, kurum içindeki düşünce yapısı. Altyapı ve uygulama yöneticileri arasında gittikçe silikleşen roller, bilgiişlem bölümüyle potansiyel bir karşıtlığa neden oluyor.
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan VMware Orta Doğu ve Afrika Ürün ve Çözüm Bölümü Direktörü Fredrik Sjostedt bilgi teknolojilerinin hizmet olarak alındığı bulut bilişime giden teknolojik engellerin ortadan kalktığını ancak bunun birçok kurumun bulut yolculuğu için sadece ilk adım olduğunu belirtti.
IDC SIS Grubu Araştırma ve Danışmadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Chris Ingle de “BT hizmetlerini sunmanın bir yolu olarak bulut yaklaşımının ortaya çıkmasıyla birlikte Avrupa’da CIO’lar bilgiişlem bölümleri içinde düşünce şekillerini değiştirerek bilgiişlem elemanlarına rollerinin ve ihtiyaç duydukları özelliklerin neler olduğunu anlatmalılar” diye konuştu.
ETİKETLER : Sayı:816

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics