Dünya 23 MART 2015 / 09:47

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı için geri sayım başladı

CERN Genel Müdürü Rolf Heuer, düzenlediği basın toplantısında, teknik çalışmaların iki yılda tamamlanmasından çok heyecanlı olduklarını ve yeni bir döneme girildiğini söyledi.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) Genel Müdürü Rolf Heuer, parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen ve “Higgs Bozonu” adı verilen atomaltı parçacığın keşfinde kullanılan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın iki hafta içinde yeniden çalıştırılacağını bildirdi.

İkinci üç yıllık çalıştırma için hazırlanan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın iki yıl aradan sonra ilk çalıştırmaya göre neredeyse iki kat daha fazla enerji ile çalışacağına dikkati çeken Heuer, “Doğa bize nazik davranırsa bu yeni enerji seviyesi ile Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, fizik ve gelecekteki keşifler için yeni ufuklar açacak” diye konuştu.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Direktörü Frederick Bordry ise tüneldeki parçacıkların Mart ayının sonunda yeniden dönmeye başlayacağını ancak parçacık, yani enerji çarpışmalarının Mayıs ayında gerçekleşeceğini söyledi. Dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık hızlandırıcısı olan 27 kilometrelik bir halka şeklinde tasarlanan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın çalıştırılması için – 271 derecelik sıcaklığa ulaşması gerekiyor. CERN Aralık ayında yaptığı açıklamada, bu sıcaklığa neredeyse ulaşıldığını duyurmuştu.

3 yıllık bir çalışma planı oluşturulan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın ilk döneme göre iki kat daha fazla enerji ile çalışma beklenirken, CERN Genel Müdürü Rolf Heuer, bu yeni enerji seviyesi ile Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın fizik ve gelecekteki keşifler için yeni ufuklar açacağını ifade etti.

CERN’de yapılan deneyler sonucunda Mart 2013′te Higgs Bozonu keşfedilmişti.

 
ETİKETLER : 1014

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics