Dünya 23 EKİM 2011 / 16:06

C programlama dilinin babası yaşamını yitirdi

Geçtiğimiz hafta kaybettiğimiz Steve Jobs’ın acısını üstünden atamayan bilgisayar dünyası, yeni bir ölüm haberiyle sarsıldı. C programlama dilinin ve UNIX işletim sisteminin yaratıcılarından Dennis Ritchie, hayatını kaybetti. Dennis Ritchie ve Brian Kernighan tarafından 1978 yılında yayınlanan ve tüm dünyaya bu yeni dili öğreten “The C Programming Language” kitabıysa bugün hala C dilinin kutsal kitabı olarak görülüyor.
Ritchie - Thompson ikilisinin C dışındaki diğer başarısıysa UNIX işletim sistemi. C programlama diliyle yeni baştan yazılmış ikinci sürümü kullanıma sunulan UNIX, bugün sayısız kişisel bilgisayar ve sunucuya can veren Linux işletim sisteminin ve hatta cebinizdeki telefonun Android işletim sisteminin atası.
ETİKETLER : Sayı:843

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN