Dünya 05 NİSAN 2013 / 10:59

Çevrimiçi sohbetler takip edilecek

FBI’ın yaptığı açıklamaya göre kurum, 2014 itibarıyla çevrimiçi sohbetleri gerçek zamanlı olarak takip edebilecek altyapıya kavuşacak.

FBI’ın Baş Hukukı Müşaviri Andrew Weissman’ın katıldığı bir toplantıda Adalet Bakanlığı’nın siber suçlarla mücadelede daha etkin olmak için yıl sonundan itibaren internet üzerinden gerçekleşen sohbetleri gerçek zamanlı olarak takip edeceklerini söyledi.

ABD’de böyle bir işlemin yapılabilmesi şu anda CALEA olarak adlandırılan Hukuki Yaptırımlara için İletişim Desteği kanunu sayesinde mahkeme kararıyla uygulanabiliyor. Operasyonlarını sokaklardan internet ortamına taşıyan suçluları takip etme şansının bu şartlar altında imkansız olduğunu belirten Weissman, günümüzde iletişimin çok genişlediğini ve artık eskisi gibi telefonu açıp birilerine bir şey söylemekten çok daha ileride olduğunu belirtti. Gmail, Google Voice ve DropBox gibi çevrimiçi hizmetlerin hayatımızı ele geçirdiğini söyleyen Weissman, yasaların internet ortamında kendilerine telefon ortamında verdiği takip özgürlüğünü sağlamadığını da sözlerine ekledi. Mevcut durumda mahkeme kararı vasıtasıyla Google gibi hizmet sağlayıcılardaki arşivlenmiş bilgilere erişilebildiğini söyleyen Wiessman, FBI olarak gerçek zamanlı sohbetleri anlık olarak izleyebilme yeteneğini istediklerini söyledi.

Başka ülkelerde yasaların bu tarz bir takibe izin verdiğini belirten Weissman, böyle bir izne sahip olmaları durumunda okyanus ötesindeki siber teröristlerin basit bir telefon dinlemesi karar kolay şekilde izlenebileceğini belirtti.

Daha fazla bilgiye ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.
ETİKETLER : Andrew Weissman FBI

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics