Dünya 01 HAZİRAN 2015 / 09:22

Çin, yatırımlarını artırıyor

Son dönemde gerek online perakende, gerekse de internet ekosisteminde yaptığı atılımlarla dikkat çeken Çin, bu atılımı yapacağı yeni yatırımlarla pekiştirmeyi amaçlıyor.

Reuters’de yayınlanan habere göre Çin, internet ve teknoloji yatırımlarını artırmayı planlıyor. 2017 sonuna kadar bu alanda 500 milyar yuan (182 milyar dolar) yatırım yapacak Çin, bu sayede internet hızını artırarak, bu alandaki ekonomisini güçlendirmeyi hedefliyor. Oldukça kalabalık bir nüfusa sahip ülke, bireysel internet kullanımında da yaşadığı sorunları bu yatırımla birlikte aşmak istiyor.

Ülkedeki bireysel ve ticari anlamdaki interneti kalitesini artırarak, online iş hacmini yükseltmek isteyen Çin, hali hazırda sahip olduğu gelirlerden memnun görünmüyor. Bu sebeple ilk etapta 70 milyar dolarlık ağ mimarisi yatırımı yapacak ülke, 3 yıllık yatırım planına göre önümüzdeki 2 yıl içinde 120 milyar dolara yakın bir yatırım yaparak bu alanda büyüme ivmesi yakalamayı amaçlıyor.

Huawei, China Mobile, China Unicom gibi yapılarla 4G ve devamında gelecek olan 5G çalışmalarlarına da devam eden Çin, bu doğrultuda mobil interneti hızlandırarak bu yatırımların karşılığını ekonomiye yansıyan veri trafiği ile alabilir. Bunun yanı sıra ülkedeki internet penetrasyonunu hızlandıracak hamleyle birlikte daha fazla vatandaşın internete girmesini sağlayarak online ekonomisini canlı tutabilir.

Güney Kore’nin 80’li yıllarda başlattığı “ileri teknoloji” üretim hamlesine benzer bir ekonomik kalkınma planı çizen Çin Halk Cumhuriyeti, yakın gelecekte uzay teknolojileri, robotik, yeşil enerji, e-ticaret ve yeni nesil ödeme sistemleri gibi alanlara yatırım yaparak katma değerli ürün geliştirerek daha fazla katma değerli ürün ve çözüm yaratabilir.

 
ETİKETLER : 1024

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics