Dünya 30 OCAK 2016 / 18:10

Çinli Haier, GE’nin elektrikli ev aletleri birimini satın alıyor

Çin’in önde gelen elektronik ve elektrikli ev aletleri üreticisi Haier, General Electric’in bir asırlık birimini 5,4 milyar USD’ye satın almak üzere anlaştıklarını duyurdu.

GE CEO’su Jeff Immelt, “Elektrikli ev aletleri birimimizi her geçen gün dünyada giderek büyüyen bir şirket olan Haier’e satmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. Şirket daha önce geçtiğimiz Aralık ayında İsveçli Electrolux’le 3,3 milyar dolara anlaşmak üzereyken ABD anti-tröst düzenlemeleri ile ilgili bazı sorunlardan dolayı geri adım atmak zorunda kalmıştı. Bu anlaşmada da benzer sorunların ortaya çıkmasına muhtemel gözü ile bakılıyor.  

Haier’in GE’nin elektrikli ev eşyaları birimine göz dikmesinin nedeni ise yıllardır bilinen ve oturmuş bir markayla pazarda kendine daha sağlam bir yer edinmek ve diğer pazarlara hızlı bir giriş yapmak. Şu an oldukça önemli satış rakamlarına ulaşmış olsa da Haier özellikle ABD’de çok fazla tanınmıyor. Daha önce de yine bir Çin kökenli şirket olan Lenovo, IBM’in dizüstü bilgisayar birimini satın alarak ABD ve diğer pazarlara hızlı bir giriş yapmış, yerini sağlamlaştırmıştı.