Dünya 18 MAYIS 2015 / 09:20

CIO’ların üç korkusu

CIO’ların en büyük üç korkusu veri kaybı, uygulamalardaki sorunlar ve siber saldırı.

Bimsa, 500’den fazla kişi çalıştıran şirketlerin CIO’larına özel olarak düzenlediği anket ile teknoloji gündemini araştırdı. Ankete göre CIO’ların en büyük 3 korkusu veri kaybı, uygulamalardaki sorunlar ve siber saldırı.

Bimsa 19 Mart-8 Nisan tarihleri arasında yüzde 81’i 500 çalışanın üstünde olan şirketleri temsil eden 100 CIO’ya yönelik olarak bir anket düzenledi. 100 şirketin teknoloji konusunda 2015 projeleri, profesyonel hizmet aldıkları teknoloji şirketlerinden beklentileri, kritik operasyonları ve operasyonlara bağlı sıkıntıların araştırıldığı anket sonuçlarına göre büyük şirketlerin teknoloji liderleri için en kritik BT uygulaması yüzde 78 oranı ile kurumsal kaynak planlaması – ERP. Ankete katılanların ERP uygulamasının ardından ikinci sırada en önem verdikleri uygulama ise yüzde 33 ile e-dönüşüm projeleri oldu.

CIO’ların “BT konusunda en büyük korkunuz nedir?” sorusuna ise yüzde 54 ile “Verilerin kaybolması” olarak yanıt verdiler. Verilerin kaybolması konusundaki endişeden sonra ise yüzde 49 ile ERP uygulaması sorunları ikinci sırada, yüzde 42 ile siber saldırı üçüncü sırada yer alıyor.

“En çok sıkıntı çekilen uygulama?” sorusuna ise CIO’ların yüzde 37’si ile ERP, yüzde 24,69’u güvenlik, yüzde 23,46’sı veri depolama yanıtını verdi. “En çok operasyonel sıkıntı çekilen departman” sorusuna ise yüzde 40,74 ile üretim yanıtı verilirken, ikinci sırayı yüzde 23,46 ile finans aldı.

Ankete göre; 2015 yılında şirketlerde teknolojiyi yönetenler için yatırım önceliklerinde ilk sırada yüzde 41,3 oranı ile veri güvenliği geliyor. Yatırımda ikinci sırada yüzde 33,3 oranı ile kurumsal kaynak planlamasında yapacakları geliştirmeler, üçüncü sırada ise yüzde 26,7 oranı ile büyük veri analizi geliyor.

Büyük şirketlerin yüzde 87’si verilerini kendi veri merkezinde tutuyor ve veri güvenliğini şirket olarak kendileri sağlıyor. Teknoloji liderlerinin yüzde 51’i kurumsal kaynak planlaması uygulaması için, yüzde 37’si donanım ürünleri için ve yüzde 30’u büyük veri ve bulut uygulamaları için bir BT tedarikçisinden destek alıyor.

Bimsa Genel Müdürü Tunç Taşman, 2015 yılında 2010 yılına kıyasla yönetilecek veri miktarının 7 kat artacağı  ve şirket başına yönetilecek veri miktarının 1,4 petabayt olacağı öngörüsüne dikkat çekerek, “Türkiye’de de büyük şirketlerin 2015 yılı için yeni yatırım konusunda verinin saklanması ve korunması için planlama yaptığı görülüyor. Bu sonuçlar verilerin artması, büyük verinin bulut ortamında saklanması, maliyet avantajı sağlaması, kolay erişilebilir ve raporlanabilir olması, mobil cihazlardan erişime açık olması ve bunun siber güvenliğe sahip bir ortamda gerçekleştirilmesi gibi ihtiyaçları beraberinde getiriyor” dedi.

Bimsa olarak bu ihtiyaçların hızla karşılanması için 2015 yılında yeni veri merkezi yatırımı yaptıklarını belirten Taşman, “Veri merkezi kapasitemizi iki katına çıkardık. Teknolojik olarak yazılımlarımız ve güvenlik sistemimiz ile doğru analiz yapılabilen, raporlanabilen veriye hızlı ulaşım ve veri güvenliğini sağlamak konusunda da iddialıyız. İki ayrı veri merkezimizdeki verileri yedekleyerek olası bir felakete karşı hem Holding verilerimizi, hem de müşterilerimizin verilerini koruyoruz” diye konuştu.

 
ETİKETLER : 1022

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN