Dünya 03 ARALIK 2012 / 11:49

Cisco Meraki’yi 1.2 milyar dolara satın aldı

Kablosuz altyapı ürünleri sağlayan, 2006 yılında MIT’de kurulan Meraki, orta ve büyük işletmeler, okullar ve organizasyonlara hizmet veriyor. Bir hafta içerisinde ikinci satın almasını açıklayan Cisco, milyar doları aşan satın almayı gerçekleştirdi. 2006 yılında MIT’de bir araştırma projesi olarak hayata geçirilen Meraki, orta ve büyük işletmeler, okullar ve organizasyonlara WiFi ağ ve güvenlik cihazları ve bunların yönetilmesi için yazılım üretiyor.
Ayrıca çalışanların bireysel cihazlarını şirket ağına bağlama talebini karşılamak için de çalışmalar yürüten Meraki, son dönemin en önemli kavramlarından biri olan ve önümüzdeki günlerde BTnet.com.tr’de de dosyasını göreceğimiz consumerization için ideal bir ortam sunuyor. Cisco’nun consumerization konusunda bireylerin artan talebi, kurumların da bu talebe karşılık verme ihtiyacını karşılamak için çalışmalar yürüttüğü biliniyor.
Bugüne kadar Meraki aralarında Google, Gelicis Ventures ve Sequoia gibi yatırımcıların da bulunduğu kurumlardan 80 milyon dolar yatırım alarak işini geliştirmişti. 145 ülkede 18 binden fazla müşterisi bulunan Meraki’nin hizmet verdiği şirketler arasında Burger King, Radisson, THQ ve Birleşik Devletler Enerji Bakanlığı bulunuyor. Cisco’dan gelen teklifin oldukça ilgi çekici olduğuna değinen Meraki CEO’su Sanjit Biswas, “Teklifin yanı sıra Cisco’nun Meraki kültürü, takımı ve çevresini anladığını gördüğümüz için mutluyuz. Aynı kültürle operasyonlarımızı geliştirerek şeffaflığımızı koruyacağız” dedi.
Satın almayı değerlendiren Cisco Kurumsal Ağ Kıdemli Başkan Yardımcısı Rob Soderbery, Cisco’nun orta boyuttaki işletmelerde ağ yönetimi sunabilmesi için Meraki’nin önemli olduğunu vurguladı. Cisco daha önce de Cloupia’yı 125 milyon dolara satın almıştı.
ETİKETLER : Sayı:898

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics